NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Dish žaluje SpaceX kvůli zavádění satelitů Gen2 společnosti Starlink

SpaceX via Twitter

Starlink společnosti SpaceX čelí dvěma právním výzvám ohledně plánovaného zavedení nové generace širokopásmových satelitů.

Minulý měsíc FCC udělila SpaceX povolení pro 7 500 satelitů Gen 2 a zavádění flotily již začalo. Společnost původně žádala o povolení pro téměř 30 000 satelitů, které budou fungovat v pásmech Ku, Ka a E.

Dish Network a International Dark-Sky Association (IDA) podaly žaloby, které požadují, aby americký odvolací soud v DC zvrátil příkaz FCC, který povoluje spuštění satelitní sítě nové generace Starlink.

Dish Network se staví proti nařízení FCC kvůli obavám, že nové satelity naruší přístup k podnikání společnosti v oblasti satelitní televize.

„Nařízení ponechává miliony rodin přijímajících satelitní televizní službu od Dish ve stejném frekvenčním pásmu náchylné k rušení. Je to nezákonné a mělo by to být z několika důvodů zrušeno,“ uvedla společnost ve svém soudním podání.

Tyto dvě společnosti již dříve vedly spory ohledně využití spektra, přičemž Starlink uvedl, že návrh společnosti Dish používat 5G v pásmu 12 GHz by ovlivnil zákaznické zkušenosti satelitní společnosti.

Mezitím se IDA odvolá proti rozhodnutí o možném dopadu na noční oblohu. Skupina uvedla, že flotila poškodí profesionální i amatérskou astronomii; naruší kulturní, náboženskou a památkovou hodnotu noční oblohy; bude představovat riziko pro životní prostředí usazováním oxidu hlinitého v horních vrstvách atmosféry; zhorší změnu klimatu; a zmenší požitek z tmavé oblohy.

„Pro IDA je bezprecedentní, že se k řešení sporů uchýlí k soudnímu systému. Ale v tomto případě jsme se cítili nuceni jednat,“ uvedla IDA v prohlášení. „S plány na rozmístění a údržbu desítek družicových konstelací, s více než sto tisíci družicemi na oběžné dráze v kteroukoli chvíli, je zásadní, aby federální agentury odpovědné za rozhodování o budoucnosti noční oblohy – základní prvek lidského prostředí – dodržovaly platné zákony.”

Aby se snížil dopad na noční oblohu, SpaceX již dříve informovalo FCC o snaze zlepšit design strojů Gen2, včetně „vesmírně stabilní černé barvy“ a „dielektrické zrcadlové fólie nové generace“, aby se minimalizovaly odrazy.

Společnost také tento měsíc podepsala dohodu o koordinaci astronomie s americkou National Science Foundation (NSF).

Podle dohody spolupracuje satelitní firma s americkou vědeckou agenturou na zmírnění potenciálního rušení vysíláním satelitů SpaceX a minimalizuje dopad na radioastronomické observatoře National Science Foundation a slibuje, že bude v budoucnu pokračovat v práci na dosažení tohoto cíle.

“Připravujeme půdu pro úspěšné partnerství mezi komerčními a veřejnými snahami, které umožní důležitému vědeckému výzkumu vzkvétat vedle satelitní komunikace,” řekl ředitel NSF Sethuraman Panchanathan.

Zdroj: datacenterdynamics.com