NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Tým PilsenCUBE slaví rok komunikace s nanosatelitem VZLUSAT-2

VZLUSAT-2 satelit

13. ledna 2022 dopravila raketa FALCON 9 společnosti Space X satelit VZLUSAT-2 na oběžnou dráhu.

„Následně byl 26. ledna v 15:02 UTC (koordinovaný světový čas, v ČR 16:02, pozn. red.) uvolněn z vypouštěče ION Satellite Carrier západně od Jižní Ameriky. Již v 15:28 UTC zachytila rádiový maják VZLUSAT-2 na frekvenci 437.325 MHz australská stanice a jakmile se družice objevila v dosahu plzeňské pozemní stanice, konkrétně nad Černým mořem, byl s ní v 19:58 středoevrospkého času navázán první radiový kontakt. Přenesená data potvrdila funkčnost systémů,“ popisuje za tým PilsenCUBE Jiří Masopust.

Za rok od vypuštění VZLUSAT-2 více než 5700krát obletěl Země, uletěl více jak 250 milionů kilometrů a pozemní stanice z Plzně s ním navázala přes 2270 rádiových kontaktů, při nichž bylo přeneseno velké množství telemetrických i vědeckých dat z experimentů.

„VZLUSAT-2 je družicí třídy CubeSAT s rozměry 10x10x34 cm, hmotností 4 kg a předpokládanou životností dva roky. Nachází se na sun synchronní polární oběžné dráze 535 km nad Zemí. Nese na své palubě řadu unikátních vědeckých přístrojů a celý rok poskytuje prostřednictvím rádiového spojení přes pozemní stanici na Západočeské univerzitě v Plzni zajímavá a unikátní data. Je vybavena plně funkčním systémem orientace a stabilizace, což jí jako první a jediné české družici umožnuje pořizovat snímky Země ve vysokém rozlišení,“ pokračuje Jiří Masopust.

V těchto dnech probíhá opakovaná měřící kampaň, kdy VZLUSAT-2 spolu s jeho starším bratrem VZLUSAT-1 provádí souběžně radiační měření s podobnou konfigurací detektorů.

Pro stahování dat z VZLUSAT-2 se také začíná používat více jak 50 pozemních stanic v sítě SatNOGS rozmístěných po celém světě, aby naše pozemní stanice v Plzni mohla více času věnovat povelování, nahrávání souborů na satelit s plánovači měření a realizaci dalších vědeckých experimentů.

VZLUSAT-2 přispívá pravidelně do celosvětové sítě detektorů gamma záblesků díky plně automatizované činnosti detektorů záblesků, stahování a odmazávání dat z paluby satelitu a na stránkách NASA jsou zveřejňovány zápisy o těchto detekcích.

Nanosatelit VZLUSAT-2 vznikl jako společný projekt Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, a.s., firem Spacemanic, esc Aerospace, TTS, s.r.o., Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., ADVACAM s.r.o., Eltvor, Needronix, Konkoly Observatory a univerzit ČVUT v Praze, Západočeské univerzity v Plzni a Masarykovy univerzity v Brně. Projekt podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Za zmínku také jistě stojí i úspěšný projekt prvního českého technologického satelitu VZLUSAT-1 vypuštěného 23. června 2017, na kterém se tým PilsenCUBE ze ZČU v Plzni podílel. „Naše pozemní stanice na ZČU tento satelit jako jediná poveluje a zajišťuje komunikaci s ním. VZLUSAT-1 byl vypuštěn před pěti a půl rokem. Obletěl téměř 31000krát Zemi, urazil při své kosmické misi přes 1,3 miliardy km a z naší pozemní stanice PilsenCUBE na ZČU v Plzni jsme s ním navázali přes 12 tisíc rádiových kontaktů. Doposud poskytl unikátní vědecká a technologická data především z radiačních detektorů, rentgenového teleskopu a měření kompozitních konstrukčních materiálů. To, že i po více jak pěti letech satelit dobře funguje a data z experimentů předává na Zemi, je mimořádným úspěchem a svědčí to o kvalitní práci všech týmů, jež se na jeho výrobě i provozování podílely a podílejí,“ dodává další člen týmu PilsenCUBE Jiří VeřtáZávěrem nezbývá než popřát oběma satelitům VZLUSAT-1 a VZLUSAT-2 ještě mnoho obletů Země a dlouhý život. A odborné komunitě mnoho zajímavých a užitečných dat, které tyto satelity pořídí!

TZ

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »