NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

WiFi 6 a 5G přináší revoluci do IoT

5G WiFi 6

WiFi 6 a 5G jsou nové rádiové standardy, které díky poskytovaným přenosovým rychlostem, nízkým nárokům na spotřebu a vysoké propustnosti přináší zcela nové možnosti. Očekává se, že jejich letošní širší zavádění významně ovlivní rozvoj Internetu věcí (IoT). Rovněž to vyvolává různé debaty, zda budou stát WiFi 6 a 5G proti sobě nebo se naopak budou symbioticky doplňovat.

Díky novým rádiovým standardům jako WiFi 6 a 5G, které začaly být letos šířeji zaváděny lze očekávat, že se rok 2019 stane předělem v oblasti rozvoje služeb IoT. Předpokládá se, že tyto nové technologie přinesou revoluci do IoT a mobilních komunikací obecně díky přenosovým rychlostem, nízkým nárokům na spotřebu a vysoké propustnosti na přístupovém bodu resp. základnové stanici. Podívejme se, co jsou tyto nové technologie zač a proč mají takový význam pro budoucnost Internetu věcí.

WiFi 6 příští generace WLAN

WiFi 6 je komerční název pro rádiového standardu IEEE 802.11ax pro nejnovější generaci místní rádiové sítě (WLAN), který je nástupcem rádiového standardu IEEE 802.11ac, označovaném také jako WiFi 5.

Standard IEEE 802.11ax přináší oproti předchozímu standardu několik zásadních vylepšení, které se týkají např. MU-MIMO, beamformingu, vyššího modulačního řádu, efektivnějšího řízení přenosové kapacity apod. WiFi 6 poskytuje až 4× vyšší přenosové rychlosti v oblastech s vysokou hustotou zařízení. Díky vyšší přenosové kapacitě a spolehlivosti přenosu se WiFi 6 také dobře hodí pro aplikace s vysokými nároky jako je streamované video a dovoluje lepší výdrž baterie díky efektivnějšímu řízení napájení.

Tyto nové technologie umožní podnikům i domácnostem připojit více zařízení při nižší spotřebě energie. To je důležité, protože podle expertů by do konce roku 2020 mělo být instalováno přes 31 miliard IoT zařízení.

5G přináší vyšší rychlost

5G je označení používané pro mobilní technologii příští generace, která nahradí 4G LTE. Mobilní sítě obecně poskytují pokrytí velké oblasti, takže jsou schopny zajišťovat konektivitu na větší vzdálenost, zatímco WiFi zajišťuje připojení zařízení na kratší vzdálenost (asi do 250 m). 5G může toto paradigma změnit, protože mobilní operátoři mohou přes sítě 5G efektivně nabízet i služby pro domácnosti.

Mobilní sítě 5G budou poskytovat podstatně vyšší přenosové rychlosti, než doposud nejvyšší rychlosti poskytované LTE. Navíc stejně jako WiFi 6 bude 5G poskytovat větší přenosovou kapacitu a vyšší spolehlivost. To umožní bez problémů zvládnout očekávaný rychlý nárůst zařízení připojovaných k internetu.

WiFi 6 a 5G mění způsob používání zařízení IoT

Proč ten rozruch? Kromě vyšších přenosových rychlostí poskytuje 5G a WiFi 6 také robustnější signál v oblastech s vysokou hustotou obyvatel, jako městská centra nebo velké bytové domy. To jsou oblasti, kde byly dříve rádiové sítě značně přetěžovány a u zařízení docházelo často k výpadkům připojení.

Pokud jde o poskytování služeb WiFi 6v rámci organizací, vyšší přenosové rychlosti a větší kapacita bude dovolovat rychlejší hostování na WiFi pro zákazníky anebo pro připojení zařízení jako jsou majáky pro poskytování doplňkových služeb zákazníkům. Efektivita WiFi 6 by mohla potenciálně snížit náklady jak z hlediska sítě, tak z hlediska zařízení, což umožní využití této nové technologie i malým podnikům.

Mobilní sítě 5G nabízí řadu nových možností pro připojení zařízení, např. majitelé maloobchodních prodejen se nemusí starat o připojení inteligentních zařízení prostřednictvím několika přístupových bodů umístěných v různých podlažích. Dalším příkladem jsou zařízení s vysokými nároky na přenosovou kapacitu, jako jsou záznamové bezpečnostní kamery pro nahrávání videa.

Využití služeb 5G v domácnostech a budovách nemusí zahrnovat jen připojení jednotlivých zařízení, ale propojení celých inteligentních domácností v rámci malých buněk 5G namísto domácí WiFi sítě. Mnoho domácích bezpečnostních systémů již používá mobilní sítě pro monitorování a reportování, ale 5G může usnadnit instalaci inteligentních zařízení kdekoliv. To zahrnuje možnost připojení bezpečnostních kamer, inteligentních zámků nebo digitální asistentky všude, kde služba 5G k dispozici namísto použití jiných rádiových protokolů jako Bluetooth, Z-Wave či WiFi. 5G také dovoluje jednodušší nastavení, protože připojení zařízení není třeba konfigurovat na WiFi.

Co to znamená pro zařízení IoT

Jak budou během letošního roku zaváděny 5G a WiFi 6, očekává se, že zařízení IoT budou odesílat více dat při nižší energetické spotřebě. Tyto technologie umožňují, aby zařízení IoT byla neustále zapnuté a připojené k internetu a přitom spotřebovávala méně energie než dříve, což prodlužuje životnost jejich baterií.

Různá zařízení mohou také být dodávána se zásuvkou pro SIM kartu nebo s embedded SIM kartou, aby je bylo možné bez problémů připojit k mobilní sítí, což je změna oproti současnému trendu WiFi zařízení. Neznamená to, ale že by WiFi přestalo úplně využívat. Mobilní sítě nabízí oproti WiFi několik výhod, protože při srovnatelných přenosových rychlostech nabízí mnohem větší dosah. WiFi může posloužit jako dobrá alternativa, pokud buňka 5G není k dispozici, ale ne naopak, jako je tomu v současnosti u mnoha zařízeních.

Díky zavádění WiFi 6 a zejména mobilních sítí 5G bude letošní rok pro oblast IoT velmi vzrušující a i když je ještě brzy na to říci, jako to ve skutečnosti dopadne, určitě se máme na co těšit.

Krystal Rogers-Nelson, Freelance

KKDS24
telekomunikace

KAM KRAČÍ DIGITÁLNÍ SÍTĚ Olomouc 2024

Inovace, které reflektují rapidní vývoj telekomunikačních technologií, digitalizace a ICT oborů nemůže zůstat bez odezvy. Výbor nezávislého ICT průmyslu jakožto odborný garant konference a živnostenské

ČÍST DÁLE »