NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Vodafone UK si vybral strategické partnery pro komerční nasazení O-RAN

Vodafone UK 5G

Britský operátor Vodafone si vybral společnosti Dell, NEC, Samsung Electronics, Wind River, Capgemini Engineering a Keysight Technologies, aby společně zajistily první komerční nasazení Open Radio Access Network (RAN) v Evropě.

Vodafone uvedl, že jeho počáteční zaměření bude na 2 500 umístění ve Velké Británii, ke kterým se zavázal k O-RAN v říjnu 2020. Vodafone bude používat zařízení od společností Dell, NEC, Samsung a Wind River, zatímco Capgemini Engineering a Keysight Technologies budou poskytovat podporu pro zajištění interoperability mezi všemi komponenty.

Od letošního roku budou prodejci ve spolupráci s Vodafoneem rozšiřovat pokrytí 4G a 5G ve více venkovských oblastech po celé jihozápadní Anglii a většině Walesu a v pozdější fázi se přesunou do městských oblastí. Vodafone také pracuje na zavedení O-RAN v dalších zemích Evropy i Afriky.

„Open RAN poskytuje zákazníkům obrovské výhody. Naše síť se stane vysoce programovatelnou a automatizovanou, což znamená, že můžeme uvolňovat nové funkce současně na více umístěních, rychleji přidávat nebo směrovat kapacitu, okamžitě řešit výpadky a poskytovat podnikům konektivitu na vyžádání,“ uvedl Johan Wibergh, CTO Vodafone. „OpenRAN také oživuje naše odvětví. Posílí digitální ekonomiku stimulací větších technologických inovací od širší skupiny prodejců a přinese tolik potřebnou rozmanitost do dodavatelského řetězce,“ dodal Wibergh.

Samsung a NEC budou dodávat masivní MIMO společně s rádiovými jednotkami Samsung a Evenstar, které vytvářejí signál mezi smartphony nebo zařízeními uživatelů a mobilním stožárem.

Rádia Evenstar jsou součástí společného úsilí mezi Facebookem a Vodafoneem o vytvoření „bílých skříněk“ rádiových jednotek v rámci projektu Telecom Infra Project (TIP) a jsou klíčovým prvkem úspěchu OpenRAN, uvádí britské telco.

Počáteční nasazení budou implementována pomocí COTS (komerčně dostupných) serverů Dell EMC PowerEdge na podporu kombinované funkce DU/CU se softwarem Containers as a Service (CaaS) od Wind River Studio, který poskytne distribuovanou cloud-native platformu hostující aplikace OpenRAN a virtualizovaný RAN od společnosti Samsung.

Keysight Technologies dodá své portfolio testovacích řešení OpenRAN navržené pro podporu interoperability a testování systému E2E. Společnost Capgemini Engineering bude klíčovým partnerem v rámci laboratorního testování Vodafone, aby zajistila spolupráci ekosystému Open RAN s více dodavateli.

Vodafone navíc spolupracuje s několika dodavateli čipových sad, včetně spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje se společností Intel.

Začátkem června společnost Vodafone Group uzavřela partnerství se společnostmi Telecom Infra Project (TIP), Cohere Technologies, VMware, Capgemini Engineering a Intel, aby předvedla, jak lze technologii O-RAN využít ke zvýšení kapacity 5G tam, kde stejné umístění používá více zákazníků.

V lednu se evropští operátoři Deutsche Telekom, Orange, Telefónica a Vodafone spojili, aby podpořili zavádění O-RAN v budoucích mobilních sítích po celé Evropě.

Čtyři operátoři podepsali memorandum o porozumění, ve kterém vyjádřili svůj individuální závazek k implementaci a nasazení řešení Open RAN.

Zdroj: rcrwireless.com

@RadekVyskovsky

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »