NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Vodafone chce v Německu vybudovat širokopásmovou optickou síť za sedm miliard eur

FTTH připojení (Fibre to the Home)

Britský telekomunikační koncern Vodafone chce v Německu vybudovat širokopásmovou optickou síť za sedm miliard eur (172 miliard Kč), která zpřístupní rychlý internet sedmi milionům německých domácností. Spojí se kvůli tomu s lucemburským finančním holdingem Altice a budou konkurovat Deutsche Telekom.

Německo je pro britskou společnost největším trhem. Společný podnik s Altice spustí v roce 2023, plánován je na šest let a ze 70 procent bude financován dluhem.

Jde o takzvané FTTH připojení (Fibre to the Home), kdy optický kabel dosahuje až do bytu, nebo těsně za jeho dveře a je tedy k uživateli blíž. Vodafone má zatím jen několik takových připojení, místo toho společnost pro přenos dat spoléhá na televizní kabely. Čistý optický internet je považován za stabilnější a rychlejší, ale je pro zákazníky také dražší, uvedla agentura DPA.

Výstavbu provede dceřiná společnost Altice Geodesia. Vodafone Germany bude zodpovědný za propagaci rychlejšího širokopásmového připojení u nových zákazníků.

Obě firmy budou v novém podniku FibreCo vlastnit 50 procent. Jejich spojení ještě musejí schválit regulační orgány a očekává se, že bude dokončeno v první polovině roku 2023.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock