Společnosti Ericsson, Volvo Construction Equipment a Telia zahájili testovací provoz první sítě 5G pro průmyslové využití. Síť je provozována na základě zkušební licence ve výzkumném a vývojovém centru společnosti Volvo CE v Eskilstuně (asi 90 km západně od Stockholmu) a zahrnuje komerční hardware a software společnosti Ericsson, včetně 5G New Radio a zařízení do páteřní sítě. Cílem tohoto projektu je vyvinout řešení pro dálkové ovládání stavebních strojů a plně automatizovaná řešení a zvýšit efektivitu a udržitelnost průmyslových činností prostřednictvím testování 5G.
„Zájem průmyslových společnosti o 5G je obrovský,“ říká Anders Olsson, generální ředitel společnosti Telia Sweden. „Kompletní automatizace průmyslových procesů umožní nové pracovní postupy a díky vyšší efektivitě také vyšší zisky. Propojení kriticky důležitých zařízení, strojů a vozidel však vyžaduje řešení, které bude dovolovat přenos obrovských datových toků prostřednictvím garantovaných spojení. Právě to nám mohou poskytnout sítě 5G. Jsme hrdí, že společně s našimi partnery budeme spolupracovat na vývoji 5G ve Švédsku.“
„Testujeme sice lokálně v Eskilstuně, ale působíme globálně,“ říká Melker Jernberg, prezident společnosti Volvo CE. „Připojené stroje a autonomní řešení to je budoucnost, protože našim zákazníkům to bude umožňovat efektivnější výrobu i logistiku, větší flexibilitu a bezpečnější práci. Díky minimalizaci potenciálních bezpečnostních rizik a prostojů v různých odvětvích, jako např. těžba, se můžeme přiblížit k naším cílům – nulové emise, nulové nehody, nulové neplánované prostoje. Bude vzrušující sledovat, jak daleko nás na této cestě mohou sítě 5G dostat.“
Automatizace zahrnuje několik úrovní a sítě 5G jsou důležitou technickou ingrediencí, která umožňuje provádět vývoj v této oblasti. Testování v Eskilstuně bude zahrnovat např. dálkové ovládání konvenčního kolového nakladače či prototypu autonomního bateriového náklaďáku HX02.
„Díky tomu, že komerční standardizovaná technologie 5G dovoluje extrémně krátké době odezvy, vysoké přenosové rychlostí a velmi spolehlivých přístup k mobilní síti, může být použita pro aplikace, jako dálkové ovládání těžkých strojů takřka v reálném času. To bude umožňovat zvýšení efektivity, snížení nákladů a také snížení rizik v nebezpečných prostředích. Sítě 5G nám umožní vytvořit bezpečnější, efektivnější a udržitelnější společnost,“ dodává Magnus Frodigh, ředitel společnosti Ericsson Research.
Společnost Telia zahájila v roce 2018 partnerský program 5G, v rámci kterého poskytuje inovační prostředí pro zkoumání technických a komerčních příležitostí, které nabízí sítě 5G, před jejich komerčním spuštěním v roce 2020. Do tohoto partnerského programu se již zapojili společnosti Volvo Construction Equipment, Einride, Tieto a Mid Sweden University, přičemž hlavním technologickým partnerem je společnost Ericsson.
Zdroj: RCRWirelessNews