NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

MediaTek podrobně popisuje, jak se blíží MLO ve Wi-Fi 7

MediaTek Implementation of different MLO architectures

Wi-Fi 7 je více než jen rychlost. Pro pracovníky v tomto odvětví je stále jasnější, že má-li bezdrátová technologie lépe reagovat na nově se objevující případy použití, je důležité také dosáhnout nižší latence. Viceprezident produktového marketingu společnosti MediaTek James Chen vysvětlil, že funkce Multi-Link Operation (MLO) je klíčová funkce, která umožňuje bezproblémové přepínání kanálů Wi-Fi.

V současné době, řekl Chen, jsou data Wi-Fi odesílána pouze v jednom pásmu současně, přestože mnoho zemí má k dispozici tři pásma – 2,4 GHz, 5 GHz a nedávno otevřené 6 GHz.

“MLO říká, že můžeme posílat data současně na dvou nebo více pásmech,” pokračoval. “Koncept není nový, ale je nový pro Wi-Fi.” Odkazuje na to, jak je MLO podobné agregaci operátorů v mobilních sítích, což umožňuje mobilním operátorům přiřadit více frekvenčních bloků stejnému uživateli, čímž se zvyšuje rychlost přenosu dat na uživatele.

Na rozdíl od současných konfigurací Wi-Fi staví Wi-Fi 7 MLO přístupový bod (AP) – spíše než klienta – pod kontrolu výběru kanálu, což znamená, že přístupový bod může hladce přesouvat klienta z pásma do pásma, aniž by se mezi jednotlivými přesuny odpojil, což šetří drahocenný čas.

Chen také popsal, jak může MLO pomoci vypořádat se s další výzvou, které v současnosti čelí WI-Fi v pásmu 6 GHz: napájení.

Když Federální komise pro komunikace (FCC) otevřela pásmo 6 GHz pro nelicencovaný provoz Wi-Fi, musela najít způsob, jak bude Wi-Fi dobře fungovat s existujícími uživateli pásma, jako jsou poskytovatelé satelitů. V důsledku toho FCC uložila některá docela významná omezení na zařízení Wi-Fi, která chtějí vysílat v tomto pásmu. Přesněji řečeno, aby se zabránilo potenciálnímu rušení se stávajícími zavedenými operátory v pásmu 6 GHz, definovala FCC dva typy klasifikací zařízení s různými pravidly pro přenosový výkon pro zařízení Wi-Fi provozovaná v pásmu, z nichž jedním jsou nízkoenergetické přístupové body pro vnitřní Wi-Fi.

Podle Chena je toto omezení výkonu velkým průšvihem pro 6 GHz Wi-Fi.

Naštěstí FCC zavedla Automated Frequency Coordination (AFC), koordinační systém využití spektra navržený speciálně pro provoz v pásmu 6 GHz, který se podobá podobným systémům na místě, jako je ten, který podporuje bezdrátový provoz CBRS. Komise podmínečně schválila třináct navrhovaných databázových systémů AFC.

Ale, jak zdůraznil Chen, AFC je relevantní pouze pro USA, což znamená, že pro ty další země, které otevřely pásmo 6 GHz pro provoz Wi-Fi – jako mnoho například v Evropě – v současnosti žádný takový mechanismus neexistuje. To znamená, že i ty země, které mají pásmo 6 GHz, nemusí mít větší užitek ze zvýšené kapacity jednoduše proto, že výkon je příliš nízký.

Nedávno MediaTek oznámil svůj nejnovější čipset pro vlajkové 5G smartphony. Pozoruhodnou vlastností nového čipu je připravenost na Wi-Fi 7. Během MediaTek Summit Chen sdílel, že architektura MLO tohoto čipu se zásadním způsobem liší od architektury jeho konkurentů. Starší způsob, jak to dělat, řekl, je mít jeden čip Wi-Fi na každé pásmo, který všechny jsou propojeny s hlavním aplikačním procesorem CPU přes PCIe. S MLO se však tato architektura „zhroutí“.

“Protože to vyžaduje opravdu úzkou koordinaci mezi všemi těmito pásmy, když přecházíte z jednoho do druhého nebo když je agregujete,” pokračoval Chen. „Namísto tří samostatných čipů máme jeden čip. Základní pásmo je vše v jednom, takže fyzické vrstvy – vrstva MAC – tyto funkce nejsou rozděleny do tří různých čipů, ale jsou integrovány do jediné 6nm TSMC matrice.”

Zdroj: rcrwireless.com