NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EU se blíží financování vlastního satelitního internetového systému

EU satellite internet system

Země Evropské unie (EU) a úředníci Evropského parlamentu se blíží finalizaci dohody o uvedení satelitního internetového systému na oběžnou dráhu v hodnotě 6 miliard EUR. Evropská komise poprvé oznámila, že tak učiní, začátkem letošního roku. Očekává se, že zákonodárci se sejdou v listopadu, aby vyjasnili poslední podrobnosti.

Výzkum EK týkající se projektu začal již v roce 2020. Projekt se však zviditelnil veřejnosti, když Evropská komise v únoru poprvé oznámila plány na zavedení bezpečného vesmírného připojení. EK oznámila návrh předpisů týkajících se technologie a společné sdělení o přístupu EU k řízení kosmického provozu (STM).

„V dnešním digitálním světě je vesmírná konektivita strategickým přínosem pro odolnost EU. Umožňuje naši ekonomickou sílu, digitální vedení a technologickou suverenitu, konkurenceschopnost a společenský pokrok. Bezpečné připojení se stalo veřejným statkem pro evropské vlády a občany,“ uvedla tehdy EK.

Cílem projektu, jak uvedla EK, je zajistit dlouhodobou dostupnost celosvětového nepřetržitého přístupu k bezpečným a cenově výhodným službám satelitní komunikace. To zase přispěje k podpoře ochrany kritických infrastruktur fungujících v členských státech EU.

EK v té době nejprve pro program definovala rozpočet ve výši 6 miliard eur. “Příspěvek Unie do programu v letech 2022 až 2027 činí 2,4 miliardy eur v současných cenách,” uvedla. Očekávalo se, že toto financování bude pocházet z investic veřejného sektoru, včetně Evropské kosmické agentury (ESA), zatímco soukromý sektor by měl absorbovat zbývajících 3,6 miliardy EUR.

Zatímco 6 miliard EUR zní jako velký výdaj, EK tvrdí, že konstelace internetových satelitů spravovaná EU by přinesla 17–24 miliard EUR a také by vytvořila další pracovní místa v kosmickém průmyslu EU.

Komisař EK Thierry Breton označil toto úsilí za „skutečně celoevropský projekt“, který by podnítil podnikatelské úsilí v celé Evropě, a řekl: „Naše nová infrastruktura připojení poskytne vysokorychlostní přístup k internetu, bude sloužit jako záloha naší současné internetové infrastruktury, zvýší naši odolnost a kybernetickou bezpečnost a zajistí konektivitu celé Evropě a Africe.“

Navrhovaná konstelace může zahrnovat až 170 družic na nízké oběžné dráze (LEO), přičemž rozmístění začne v roce 2025 a skončí v roce 2027.

Zdroj: rcrwireless.com

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »