NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EU se blíží financování vlastního satelitního internetového systému

EU satellite internet system

Země Evropské unie (EU) a úředníci Evropského parlamentu se blíží finalizaci dohody o uvedení satelitního internetového systému na oběžnou dráhu v hodnotě 6 miliard EUR. Evropská komise poprvé oznámila, že tak učiní, začátkem letošního roku. Očekává se, že zákonodárci se sejdou v listopadu, aby vyjasnili poslední podrobnosti.

Výzkum EK týkající se projektu začal již v roce 2020. Projekt se však zviditelnil veřejnosti, když Evropská komise v únoru poprvé oznámila plány na zavedení bezpečného vesmírného připojení. EK oznámila návrh předpisů týkajících se technologie a společné sdělení o přístupu EU k řízení kosmického provozu (STM).

„V dnešním digitálním světě je vesmírná konektivita strategickým přínosem pro odolnost EU. Umožňuje naši ekonomickou sílu, digitální vedení a technologickou suverenitu, konkurenceschopnost a společenský pokrok. Bezpečné připojení se stalo veřejným statkem pro evropské vlády a občany,“ uvedla tehdy EK.

Cílem projektu, jak uvedla EK, je zajistit dlouhodobou dostupnost celosvětového nepřetržitého přístupu k bezpečným a cenově výhodným službám satelitní komunikace. To zase přispěje k podpoře ochrany kritických infrastruktur fungujících v členských státech EU.

EK v té době nejprve pro program definovala rozpočet ve výši 6 miliard eur. “Příspěvek Unie do programu v letech 2022 až 2027 činí 2,4 miliardy eur v současných cenách,” uvedla. Očekávalo se, že toto financování bude pocházet z investic veřejného sektoru, včetně Evropské kosmické agentury (ESA), zatímco soukromý sektor by měl absorbovat zbývajících 3,6 miliardy EUR.

Zatímco 6 miliard EUR zní jako velký výdaj, EK tvrdí, že konstelace internetových satelitů spravovaná EU by přinesla 17–24 miliard EUR a také by vytvořila další pracovní místa v kosmickém průmyslu EU.

Komisař EK Thierry Breton označil toto úsilí za „skutečně celoevropský projekt“, který by podnítil podnikatelské úsilí v celé Evropě, a řekl: „Naše nová infrastruktura připojení poskytne vysokorychlostní přístup k internetu, bude sloužit jako záloha naší současné internetové infrastruktury, zvýší naši odolnost a kybernetickou bezpečnost a zajistí konektivitu celé Evropě a Africe.“

Navrhovaná konstelace může zahrnovat až 170 družic na nízké oběžné dráze (LEO), přičemž rozmístění začne v roce 2025 a skončí v roce 2027.

Zdroj: rcrwireless.com