NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Soumrak obtěžujících telefonátů se blíží

Pokud vás často obtěžovaly nechtěné telefonáty prodejců „výhodných“ vysavačů, hrnců, energií, pojistek, potravních doplňků či služeb, blýská se vám na lepší časy. Telemarketing bude totiž od letošního července výrazně omezen, a to díky novele zákona o elektronických komunikacích.

Co nový zákon mění

„Jedním z účelů novely zákona má být především ochrana spotřebitele před nevyžádanými telefonáty, a to nejen podle představ českých zákonodárců, ale také v souladu s evropským trhem,“ vysvětluje advokát Ondřej Brostík. S mnoha obtěžujícími marketingovými telefonáty by měl být tedy definitivně konec.

Nově se totiž obrací princip, podle kterého směli prodejci potenciálním zákazníkům vůbec telefonovat. Zatímco dříve jste museli vyjádřit aktivní nesouhlas s prodejními hovory, nyní to bude naopak a k podobným telefonátům bude nutné předem vyjádřit souhlas.

„Schválená změna zajistí lepší prokazatelnost, a tedy i možnosti trestání případných porušení zákona, čímž jednoznačně dojde k posílení postavení českých spotřebitelů,“ konstatuje Lukáš Zelený z Rady Českého telekomunikačního úřadu a doufá, že „nepochybně také nastane určitá kultivace podnikatelského prostředí a jeho narovnání pro společnosti, které dnes daných nepřijatelných praktik nezneužívají.“

Volat vám stále mohou, má to ale háček

Telemarketingové společnosti mají nyní tedy omezené možnosti, jak vás kontaktovat, a mohou vám volat primárně už jen ve dvou případech. Konkrétně se jedná o situaci, kdy o telefonáty stojíte a vyjádříte aktivní souhlas s tím, že se vám může volat. Druhým případem, kdy se s telemarketingem můžete setkat, je, když vám volá firma, u které jste již zákazníkem a které jste již svůj souhlas s kontaktováním (byť v souvislosti s jiným produktem) někdy v minulosti dali.

A další háčky…

InfoProfi Group logoOslovení experti se nicméně shodují, že novela vás neochrání před telefonáty za jiným účelem než prodejem. „I nadále vás mohou kontaktovat například agentury na výzkum veřejného mínění. Ani v jejich případě se ale nesmí stát, že poté, co se vás dotážou na názor, se telefonát změní v marketingový a že vám budou nabízet nechtěné produkty a služby,“ upozorňuje Brostík.

Další skupinou, která vám může v budoucnu stále telefonovat, ačkoliv jste si to nepřáli, jsou společnosti, které telefonují ze zahraničí. Ne, že by se na ně zákon nevztahoval, ale jeho vymáhání bude podstatně složitější. Dodržování zákona je vždy snazší vymáhat u organizací a firem na území naší republiky. Přestupky v zahraničí by tak měl většinou řešit právě Český telekomunikační úřad.

Věra Tůmová, Infoprofigroup.cz

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »