NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

První průmyslové využití 5G by se mělo objevit koncem letošního roku

Hannover Messe 2019

Průmyslový trh 5G bude těžit ze zkušeností spotřebního 5G trhu, přičemž průmyslové využití sítí 5G by mělo být objevit na přelomu roku 2020. Důvodem je, že pro vývoj průmyslových zařízení 5G bude třeba využít zkušenosti ze smartphonů 5G týkající se konektivity, výpočetního výkonu a zabezpečení.

To bylo hlavní poselství společnosti Qualcomm na dubnovém veletrhu Hannover Messe 2019, která prezentovala přípravné práce pro průmyslový trh a IoT. Americký výrobce čipů představil modem druhé generace X55, určený pro průmyslová zařízení, který je následníkem modemu LTE/5G X50 založeném na technologii Snapdragon a využívá se pro smartpohony 5G.

Nová řada průmyslových modemů, včetně X55, čerpá ze zkušeností s kombinacemi výpočetního výkonu čipu navržených pro spotřební smartphony 5G. To zahrnuje především vyšší výpočetní výkon a efektivnější zpracování grafiky, což umožňuje sofistikovanější zabezpečení na bázi hardwaru.

„To vše můžeme využít pro průmyslové účely,“ vysvětluje Gerardo Giaretta, hlavní ředitel produktového managementu společnosti Qualcomm Europe. „Nejnovější smartphony 5G mohou posloužit jako základní design pro nové průmyslové hardwarové platformy, a to proto, že již využívají čipové sady, které jsou velmi výkonné, úsporné a efektivní.“

Továrny a výrobní haly však budou muset počkat na verzi 5G pro průmyslové využití, která je definována v nových 3GPP specifikacích pro 5G v rámci vydaných Release 16. Tato nová verze, definovaná jako ultra-spolehlivá komunikace s nízkou latencí (URLLC), přijde na trh ale až na přelomu roku 2022.

„Release 16 přinese více možností a umožní více případů použití, takže bude možné síť 5G využívat pro celý provoz továrny a ne jen pro několik případů použití. To ale bude ještě pár let trvat,“ říká Giaretta.

Nicméně průmyslové organizace by neměly čekat, než bude možné využívat plný potenciál mobilních sítí 5G. Hardware, například ve formě procesoru Snapdragon 845 („umožňující nejlepší smartphony na světě,“ říká Qualcomm), je již k dispozici, vedle dalšího hardwaru a rádiových jednotek.

„Využíváme stejnou technologii a přizpůsobujeme ji pro průmyslové využití,“ říká Giaretta. „Samozřejmě provádíme změny, protože požadavky jsou odlišné. Je to však osvědčená technologie, kterou aplikujeme do průmyslového prostředí. Pokud jde o časový rozvrh, rok 2019 bude rokem 5G smartphonů. Očekáváme, že většina operátorů po celém světě zahájí prodej smartphonů 5G telefony, k dispozici je již více než 30 modelů. Ptáte se proč pro průmyslové sítě 5G důležité. Protože zkušenosti z ekosystému smartphonů nám umožní vyvinout vyspělejší technologie pro průmyslové využití.

Průmyslové využití sítí 5G se očekává na přelomu roku 2020, a to už budou k dispozici 12měsíční zkušenosti s testováním interoperability a optimalizací sítě. Navíc se očekává zavádění privátních sítí 5G pro průmyslové využití, které jsou podporovány přidělováním kmitočtového spektra, jako pásmo 3,7 až 3,8 GHz v Německu, pásmo CBRS v USA a několika dalších zemí.

Mezitím je třeba položit základy pro řádné fungování sítí 5G pro průmyslové využití, podniky by měli vyzkoušet pokročilé služby LTE i spotřebitelsky orientované služby 5G, aby rozvíjeli své digitální schopnosti.

„Co se nástupem sítí 5G mění a kdy jej potřebujeme. To jsou základní otázky,“ vysvětluje Giaretta. „Odpověď je, že to závisí na konkrétní aplikaci. V Severní Americe i dalším zemích existuje mnoho privátních sítí LTE, to zahrnuje např. ropné rafinérie a chemické závody, kde privátní sítě LTE fungují velmi dobře, nebo využití v dopravě či sledování přepravních vozítek ve skladech. Potřebujeme 5G vždy? Určitě ne, záleží to konkrétním případu využití. Týká se to zejména aplikací, které vyžadují velkou přenosovou kapacitu, nízkou latenci a velmi vysokou spolehlivost. Na druhé straně pro mnoho aplikací postačuje LTE.“

Zdroj: Enterprise IoT Insights

KKDS24
telekomunikace

KAM KRAČÍ DIGITÁLNÍ SÍTĚ Olomouc 2024

Inovace, které reflektují rapidní vývoj telekomunikačních technologií, digitalizace a ICT oborů nemůže zůstat bez odezvy. Výbor nezávislého ICT průmyslu jakožto odborný garant konference a živnostenské

ČÍST DÁLE »