NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Počet širokopásmových přípojek dosáhl 1,08 miliard

Počet širokopásmových přípojek

Podle nejnovější zprávy analytické společnosti Point Topic dosáhl v polovině roku 2019 celkový počet pevných širokopásmových přípojek na světě 1,08 miliardy. V porovnání s předcházejícím čtvrtletím to představuje nárůst o 1,69 %, což je nejméně za posledních šest čtvrtletí. Toto zpomalení růstu je způsobeno zejména saturací trhů širokopásmového připojení v rozvinutých zemích a rostoucím využíváním mobilních širokopásmových připojení prostřednictvím mobilních technologií 4G a 5G.

Nejvíce širokopásmových přípojek bylo přidáno v regionu východní Asie (63 %) následuje region Asie-ostatní (12,5 %) a region Jižní a Latinská Ameriky (6,8 %). Pokud jde o celkový počet širokopásmových přípojek (obr. 1) i zde si vedoucí postavení udržuje východní Asie s podílem 47 %, následuje západní Evropa (15,7 %), Severní Amerika (11,8 %) a Asie-ostatní (10,1%). V porovnání s 1. čtvrtletím 2019 se tržní podíly ve všech regionech změnily o méně než procentní bod, s výjimkou regionu Asie-ostatní, jejíž tržní podíl vzrostl o 1,4 %.

Nejrychleji rostoucím trhem je Afrika (čtvrtletně o 2,47 %), což lze vysvětlit velmi nízkou saturací trhu, vzhledem k tomu, že tento region má druhý nejnižší podíl širokopásmových přípojek (1,84 %) a nejnižší penetraci širokopásmového připojení na (3,93 %). Na druhém místě byla východní Asie se čtvrtletním nárůstem o 2,3 %, kde je hlavním tahounem Čína. Dalším regionem s růstem vyšším než 2 % byla Asie-Ostatní. V tomto regionu byl zaznamenán silný čtvrtletní růst např. v Saúdské Arábii (7,1%), na Srí Lance (6,4 %), Indonésii (5,7 %), Nepálu (4,7 %), Filipínách (3,5 %) a Vietnamu (2,9 %). Celkově byl vyšší růst zaznamenán v zemích s nižším penetrací širokopásmového připojení, s výjimkou některých trhů, kde mobilní širokopásmové připojení dominuje kvůli nízké penetraci pevných přípojek

Za poslední čtvrtletí pokračoval růst podílu optických přípojek, který vzrostl o 0,96 %. Nejvíce optických přípojek bylo přidáno v Číně. Naopak podíl přípojek realizovaných kabelovými modemy klesl o 0,38 %, protože uživatelé přípojek CATV přechází na plně optické přípojky. Rovněž podíl přípojek DSL nadále klesá, za poslední čtvrtletí o 0,58 %.

Pokud jde o meziroční změny v období mezi 2. čtvrtletím let 2018 a 2019 největší propad zaznamenaly přípojky DSL, a to 6,6 %, zatímco počet přípojek FTTH vzrostl o 18,6 % a přípojek FTTx o 7,1 % (obr. 2). Trend poklesu přípojek DSL ve prospěch optických přípojek nadále pokračuje, i když pomaleji než v předchozím čtvrtletí. Určitý nárůst zaznamenaly pevný rádiový přístup (FWA) a družicové připojení, a to protože jsou tyto technologie stále častěji využívány k pokrytí „bílých míst“.

Pořadí deseti nejlepších zemí podle celkového počtu pevných širokopásmových přípojek se od 2. čtvrtletí 2016 nezměnilo (obr. 3). Čína se již blíží půl miliardě pevných širokopásmových přípojek, následuje USA, Japonsko, Německo a Rusko.

Zdroj: Point Topic

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »