NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Open Networking a jeho budoucnost v IT

Proficomms AVERIANEWS

Co je Open Networking?

Většina dnešních IT sítí je vybudovaná pomocí tradičních technologií, které mají typicky uzavřenou architekturu (Close Networking). Tyto sítě fungují dobře, avšak s rostoucími přenosovými nároky mohou nastat komplikace při nutnosti upgradu jednotlivých síťových prvků. Mnoho výrobců totiž používá pro konfiguraci proprietární funkce, které nejsou kompatibilní s ostatními výrobci. Kupující je tak většinou při dalším upgradu vázán na jednoho výrobce (vendor lock-in). To má za následek zvýšení investičních nákladů (CAPEX), mezi které patří např. vyšší pořizovací cena hardwaru, ale také vyšší cena softwaru, protože zákazník často platí za funkce, které ve své síti ani skutečně nepoužívá. Mimo CAPEX nákladů dochází také ke zvýšení provozních nákladů (OPEX), např. složitější automatizace a řízení sítě nebo vyšší požadavky na specializované technické pracovníky.

V současnosti probíhá v globálním měřítku dynamická transformace IT sítí na softwarově definované sítě (SDN) nebo otevřené sítě (Open Networking), které mají hardware oddělený od softwarové vrstvy. Cílem je vytvoření otevřené platformy, zabránění uzamčení nákupu hardwaru od jednoho výrobce a snížení pořizovací ceny. Tyto sítě jsou založeny na pokročilém otevřeném operačním systému, který je účinnější, efektivnější a snadněji ovladatelný. V ideálním případě si zákazník může zvolit a zaplatit pouze ty funkce, které pro svou aplikaci skutečně potřebuje. Otevřený operační systém lze samozřejmě instalovat na jiný kompatibilní hardware nebo naopak lze instalovat jiný operační systém dle svých aktuálních potřeb na stávající hardware.

open compute project logoOpen Networking tedy představuje nejen výrazné snížení CAPEX a OPEX nákladů, ale také zlepšení automatizace a správy sítě, jednoduché rozšíření sítě a údržbu technologií. Aby to vše fungovalo, musí hardware splňovat standardy akceptované OCP (komunita Open Compute Project Foundation), která sdružuje a sdílí ideální návrhy hardwaru mezi ostatní členy komunity. OCP se zaměřuje na přepracování hardwarové technologie, její zefektivnění, flexibilitu a škálovatelnost s cílem dosáhnout univerzálnosti řešení, přizpůsobení na míru uživateli a úsporu pořizovacích nákladů na jeho výrobu. Iniciativa byla zahájena v roce 2011, OCP acceptedkdyž sociální gigant Facebook sdílel návrhy svých datových center s veřejností, aby podpořil jejich inovaci.

OCP se zaměřuje na přepracování hardwaru nejen switchů, ale také serverů, datových uložišť, rozvaděčů, napájecí zdrojů a dalšího příslušenství pro datová centra. Aktuální počet členů v OCP komunitě je nyní více než 200 významných edgecore networksspolečností, mezi které patří např. Facebook, Google, Intel, a také lídr v oblasti výroby bare metalových switchů – Edge-Core (člen skupiny Accton Technology Group, Taiwan) nebo lídr pro nejrozšířenější bare metal operační systém – Cumulus Networks (USA).

Co je to Bare metal, White-box a Brite-box switch?

Bare metal switch je otevřený hardware bez operačního systému. Obsahuje pouze standardizované rozhraní ONIE (Open Network Install Environment), pomocí kterého můžeme do switche instalovat námi zvolený otevřený operační systém. Switche jsou postaveny na známých a spolehlivých čipových sadách (např. Broadcom, Intel), takže jsou srovnatelné s klasickými switchi uzavřených sítí. Aktuální nabídka bare metal switchů je velmi široká od 1G/10G/25G/40G/100G až po 400G.

Dalším switchem, se kterým se můžeme v Open networkingu setkat je White-box switch, což je vlastně Bare metal switch s již předinstalovaným operačním systémem. White-box switch prodávaný pod značkou komerčního výrobce switchů. (např. HP, Dell) se pak nazývá Brite-box switch.

bare metal

Jaké druhy otevřeného operačního systému jsou na trhu?

Ve světě Open networkingu máme operační systémy dvojího druhu – jednak zdarma šířené Open Source a pak placené komerční. Pro použití v profesionálních sítích, kde se vyžaduje vysoká stabilita a rozšířená funkcionalita se ve velké míře používají zejména placené operační systémy.

Například v datových centrech, kde je nutná podpora funkcí VxLAN a obecně požadováno linuxové rozhraní, je nejrozšířenější operační systém Cumulus Linux. Poskytovatelé internetových služeb (Telco & ISP) naopak vyžadují zejména podporu funkce MPLS (Multiprotocol Label Switching) a proto je v této oblasti nejvíce využíván OcNOS od IP Infusion. V podnikových sítích, kde zákazníci vyžadují Cisco CLI příkazy nebo podporu Open Flow, je nejznámějším operačním systémem PicOS od Pica8.

proficomms distribuce loga

Společnost PROFIcomms je autorizovaným distributorem Bare metal switchů Edge-Core a operačních systémů Cumulus Networks, IP Infusion a Pica8. V případě zájmů Vám rádi poradíme se správným výběrem vhodného Bare metal switche a k němu otevřeného operačního systému. Nově jsme do naší nabídky zařadili pro tyto produkty atraktivní servisní služby jako je: prvotní konfigurace u zákazníka, vyzvednutí náhradní jednotky v sídle PROFIcomms, odeslání náhradní jednotky následující pracovní den (CZ+SK) a doručení náhradní jednotky do 6/8/12/16/24H.

Pro více informací prosím kontaktujte obchodního ředitele Ing. Petra Dorociaka.

Proficomms

Zdroj obrázku nahoře: www.cumulusnetworks.com

Zdroj obrázku dole: www.edge-core.com