NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nokia Drone Networks zachraňuje životy při katastrofách

Nokia Drone Networks

Společnost Nokia Drone Networks je součástí iniciativy neziskových organizací Nokia Saving Lives, která je podporována iniciativou GSMA pro reakci na katastrofy a mobilním operátorem Smart Communications. Záchranáři nyní mohou využívat širokopásmové sítě, propojené drony, automatizaci a analytiku, stejně jako vyškolené dobrovolníky při záchraně lidských životů.

NokiaNokia a mobilní operátor Smart Communications spolupracují s filipínským Červeným křížem a přinášejí inovativní technologie jako drony připojené k LTE a přenosnou síť do oblastí postižených katastrofami. Spolupráce byla prezentována na akci 23. listopadu v logistickém a školícím centru v Subic Bay ve Filipínách, která také sloužila jako inaugurace neziskového řešení Nokia Saving Lives (NSL), které bude nyní začleněno do sady nástrojů pro náročné pátrací a záchranné činnosti.

Tato spolupráce ukazuje, jak se řešení NSL integruje do týmů Červeného kříže a jak vysoce výkonná mobilní širokopásmová síť kombinovaná s drony a výpočetní silou na místě účinně podporuje záchranné operace v červeném kříži. Letecké pohledy a analýza dat zlepšují situační uvědomění a pomáhají veliteli incidentů upřednostňovat zdroje pro lidi v nouzi. Demonstrace také zdůraznila, jak NSL poskytuje kritický komunikační kanál ve vzdálených oblastech, kde není pokrytí sítí, nebo když katastrofa zničí stávající síťovou infrastrukturu. Spolupráce s filipínským Červeným křížem a Smart Communications je prvním nasazením konceptu Nokia Saving Lives.

Řešení NSL se skládá z přenosné sítě LTE, která se připojuje k dronům vybaveným kamerami, čidly nebo reproduktory, k vysoce výkonným serverům s analytickými aplikacemi. Tým 25 zaměstnanců společnosti Nokia byl vyškolen k tomu, aby se stal technickým expertem, aby sloužil jako dobrovolník v organizaci Červeného kříže. Vedle technického výcviku tito dobrovolníci dosud přispěli 1000 hodinami na vzdělávání v oblasti přípravy na katastrofy v rámci Červeného kříže na podporu závazku společnosti Nokia k dosažení cílů OSN pro udržitelný rozvoj.

Richard J. Gordon, předseda představenstva a generální ředitel filipínského Červeného kříže, uvedl: „S pomocí společnosti Nokia Saving Lives, dobrovolníků a spolupráce se společností Smart Communications jsme lépe schopni poskytnout lidem na Filipínách mimořádnou pomoc včas a efektivně.“

Christina Cabrera, vedoucí Nokia Technology Center Philippines, uvedla: „Tímto aktem zdůrazňujeme, jak může průmyslová spolupráce skutečně využít technologii pro humanitární užitek. Kromě našeho finančního a technologického přínosu jsem také obzvlášť hrdá na odborné znalosti našich inženýrů a zároveň jsme vděčni iniciativě GSMA pro reakci na katastrofy, která poskytla částečné financování projektu Nokia Saving Lives a přispěla k tomu, aby se tato událost mohla uskutečnit.“

Předpokládá se, že výsledky získané z provozování této služby mohou být využity později po celém světě při humanitárních a jiných katastrofách, kdy dojde k výpadku datové sítě. Pomocí dronů je pak možné zachraňovat lidské životy při využití špičkových technologií, které jsou testovány na Filipínách.