NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Mobilní sítě letos rušily TV signál v pětině nahlášených případů

Tower Antenna Network

Mobilní sítě LTE a 5G se letos podílely na rušení televizního signálu DVB-T2 v pětině z 986 nahlášených případů. Za téměř polovinou stížností na nekvalitní příjem byla nevhodná anténa nebo poškozené anténní svody. Uvedl to Český telekomunikační úřad ve své monitorovací zprávě.

Mobilní operátoři budují vysokorychlostní mobilní sítě 5G mimo jiné v pásmu 700 MHz, které získali na úkor televizního vysílání po přechodu na nový standard DVB-T2. Povinností operátorů v dané oblasti vždy je, aby občany upozornili na přeladění televizních přijímačů na jiné frekvence, které jsou pro příjem televizního signálu vyčleněné. Případně musí na své náklady provést úpravy televizních antén.

„V letošním roce bylo úřadem vyřízeno 986 stížností na nekvalitní příjem, přičemž ve 208 případech bylo zdrojem nekvalitního příjmu rušení od mobilních sítí. Ve všech případech bylo provedeno odrušení a problémy s příjmem zcela odstraněny. Na základě těchto skutečností proto ČTÚ může konstatovat, že mobilní sítě svým provozem nezpůsobují trvalé zhoršení kvality příjmu televizního signálu,“ uvedl ČTÚ.

Stížnosti na nekvalitní příjem televize po přechodu na DVB-T2 a jejich neřešení bylo jedním z důvodů, proč ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) kritizoval předchozí šéfku ČTÚ Hanu Továrkovou. Na začátku letošního roku z úřadu odešla a nahradil ji Marek Ebert.

TZ

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »