NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

DVB-T2, DAB+ a aukce kmitočtů pro sítě 5G

digimedia 2018 13ty rocnik konference

DVB-T2, DAB+ a aukce kmitočtů pro sítě 5G jsou témata pro 13. ročník odborné konference DIGIMEDIA 2018, která se uskuteční ve středu 6. června 2018 v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích Horách. Akci již tradičně pořádá Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA MK).

DVB-T2

Letošní rok bude přelomový z hlediska zavádění nového standardu terestrické digitální televize. Vláda má do konce června schválit Technický plán přechodu na DVB-T2, který určí termíny vypínání dnešních sítí DVB-T a donutí 60 procent domácností k výměně televizního přijímače nebo přechodu k jiné vysílací platformě. Druhé televizní digitalizaci se bude DIGIMEDIA 2018 věnovat hned v úvodním bloku, který zahájí zahraniční host, výkonný ředitel rakouské společnosti IP Austria Walter Zinggl. Rakousko má již přechod na DVB-T2 úspěšně za sebou, jak tento proces ovlivnil tamní televizní trh? A jak diváci přijali fakt, že vysílání v DVB-T2 je zakódované?

Český plán přechodu na DVB-T2 představí vedoucí Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Dvořák a své plány s vysíláním v novém standardu odhalí za Českou televizi generální ředitel Petr Dvořák a za FTV Primu generální ředitel Marek Singer. Dopady na český televizní trh z pohledu rozdělení podílů jednotlivých vysílacích platforem a placených televizních služeb okomentuje Michaela Vasilová ze společnosti Atmedia Czech. Za operátory vysílacích sítí vystoupí generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer a jednatel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. Netradiční pohled na druhou televizní digitalizaci nabídne Ondrej Kubovič ze společnosti ESET, která vyvinula první antivirus pro chytré televizory s operačním systémem Android TV.

Vznikne čtvrtý mobilní operátor?

Celý proces přechodu na DVB-T2 je vyvolaný požadavkem mezinárodní telekomunikační unie ITU a Evropské unie na uvolnění kmitočtů v pásmu 700 MHz, které budou vyčleněny pro mobilní datové sítě nové generace 5G. O těch se spekuluje jako o možném nástupci dnešních vysílacích sítí pro televizi i rozhlas. Tyto kmitočty se již v příštím roce stanou předmětem ostře sledované aukce Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), z níž by mohl vzejít dlouho očekávaný čtvrtý plnohodnotný mobilní operátor. Právě chystané aukci a sítím 5G se bude věnovat druhý blok konference DIGIMEDIA 2018, který zahájí předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák aktuálními informacemi o přípravě tendru a očekáváních ze stran státu.

Mobilní operátoři sehrají důležitou roli i v budoucnosti televizního vysílání, které má v terestrice garantované kmitočty pouze do roku 2030. Kam se chtějí posunout a co všechno bude předmětem jejich podnikání? Již dnes se všichni velcí mobilní operátoři pohybují v oblasti poskytování televizních služeb, stanou se tedy přímými konkurenty provozovatelů tradičních televizních sítí? Na tyto a další otázky budou odpovídat výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund, generální ředitel společnosti Nordic Telecom Libor Dočkálek a zástupci tří velkých mobilních operátorů – T-Mobile, O2 a Vodafone. Diskuse se stočí i k tématu, zda je reálné očekávat vznik čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Digitální rozhlas

Souběžně s druhou televizní digitalizací a uvolněním pásma 700 MHz pro mobilní operátory se připravuje také digitalizace rozhlasového vysílání. Podle dřívějších dohod mezi státem a provozovateli vysílání by měla být dokončena do roku 2025. Digitálně však zatím ve větší míře vysílá pouze Český rozhlas, a to pouze na omezeném území. Další rozvoj veřejnoprávní sítě ČRo DAB+ ohrožuje návrh novely zákona o daních od ministerstva financí, který ruší vratky DPH u Českého rozhlasu a České televize a absence potřebné legislativy, která by rozhlasu umožňovala celoplošně vysílat v novém systému DAB+. Jak si s tím rozhlas poradí a bude současné digitální vysílání rozšiřovat do dalších lokalit? O tom v třetím bloku konference DIGIMEDIA 2018 pohovoří generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Praktické přípravy rozhlasové digitalizace shrne Pavel Dvořák z Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu. Z pohledu kmitočtového spektra rozebere digitální rozhlasové vysílání Jaroslava Nováka z odboru správy kmitočtů ČTÚ. Názor majitelů komerčních rádií bude tlumočit prezident Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michel Fleischmann a názory operátorů vysílacích sítí DAB nabídnou ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka, ředitel společnosti Teleko Tomáš Řapek a ředitel společnosti RTI cz Roman Kropáček. Unikátní projekt dopravního Rádia Dálnice, které chce jako jedno z prvních komerčních rádií aktivně vstoupit do digitálního vysílání, představí jeho provozovatel Radim Pařízek.

Klíčová témata konference DIGIMEDIA 2018:

  • digimedia 2018Bude terestrická televize i po přechodu na DVB-T2 pro diváky pořád zadarmo?
  • Klíč k novým příjmům komerčních televizí: kódování?
  • Přinese opravdu DVB-T2 něco navíc? Stane se HDTV běžným standardem?
  • Jak druhá televizní digitalizace ovlivní neterestrické televizní platformy?
  • Chytré televizory a kybernetické hrozby: existuje účinná ochrana?
  • Budoucnost mobilních operátorů: hlas, data nebo kontent?
  • Aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz: (jaký) bude čtvrtý mobilní operátor?
  • Přijdou neomezená mobilní data za paušál, a kde najdou operátoři nové zdroje příjmů?
  • Nepřeválcuje rozhlasovou digitalizaci vysílání rádií přes internet?