NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Kanada zakázala čínské Huawei účast na budování 5G sítí

Huawei 5G Kanada zákaz

Kanadská vláda zakázala čínské společnosti Huawei Technologies účast na budování nových internetových 5G sítí. Informovala o tom agentura AP. Podobný krok udělali již dříve klíčoví spojenci Kanady včetně Spojených států, Británie či Austrálie z obav, že by účast čínského giganta na budování nových internetových sítí ohrozila jejich národní bezpečnost. Firma ani čínská vláda zatím na rozhodnutí Ottawy nereagovaly.

Dnešní rozhodnutí kanadské vlády bylo podle agentury Reuters očekávané. K vyloučení firmy Huawei vyzývala kanadskou vládou konzervativní opozice i Washington, podle kterého by zapojení čínské skupiny do budování 5G sítí Pekingu usnadnilo sledování kanadských občanů.

Se skupinou Huawei odmítli spolupracovat i dva největší poskytovatelé bezdrátového připojení k internetu v zemi. Ti si vybrali jako dodavatele pro budování nových a rychlejších sítí švédskou společnost Ericsson a finskou firmu Nokia.

Podle agentury Reuters kanadská vláda své rozhodnutí opozdila kvůli diplomatickému napětí s Čínou ohledně zadržení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou. Peking následovně zadržel dva kanadské občany, což byla podle řady analytiků odveta za krok kanadských úřadů. Na konci září se ale napětí snížilo, když byli propuštěni na svobodu oba Kanaďané i finanční ředitelka firmy.

V roce 2020 americké úřady označily Huawei za riziko pro národní bezpečnost. Učinily tak kvůli domněnce, že firma udržuje úzké vztahy s čínskou armádou a čínskou komunistickou stranou. Podle některých analytiků firma nedodržuje mezinárodní standardy a přivlastňuje si cizí technologie. Huawei tuto kritiku dlouhodobě odmítá. Spojené státy také varovaly, že zváží omezit sdílení tajných informací se zeměmi, které pro provoz sítí používají zařízení od této čínské firmy.

Zdroj: allnews.cz