NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ČTÚ chystá tendr na licence pro provoz komerčních digitálních rádií

digitální vysílání licence ČTÚ

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) letos nachystá podmínky pro výběrové řízení na komerční provozovatele sítí pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. Licence by chtěl udělit v příštím roce. Uvedl to ČTÚ v pravidelné monitorovací zprávě.

V digitálním standardu v současnosti vysílá Český rozhlas, jehož multiplex svým pokrytím přesahuje 95 procent populace. Společně se sítí veřejnoprávního provozovatele se rozvíjejí i regionální a lokální sítě soukromých vysílatelů. Zejména v posledním roce rozšířili počet vysílačů, a tím i kvalitu pokrytí, a přinesli tak na rádiové vlny nové rozhlasové stanice. V současnosti vysílá v Česku přes 50 stanic prostřednictvím digitálního rádia.

„Tento růstový potenciál hodlá ČTÚ využít k zahájení kroků směřujících k udělení přídělů rádiových kmitočtů na finální sítě komerčního digitálního rádia DAB. Udělením dlouhodobých oprávnění získají potenciální provozovatelé vysílačů investiční jistotu pro dlouhodobý rozvoj a provoz sítí, a posluchači se tak budou moci těšit na nové žánry oblíbeného poslechu,“ uvedl úřad ve zprávě.

ČTÚ k záměru uspořádal kulatý stůl, který přinesl některá upřesnění pro chystané výběrové řízení, jehož podmínky by měly přihlížet k vytvoření proveditelných podnikatelských modelů. K dalším krokům ČTÚ bude patřit sestavení vhodných kmitočtových sad a vypracování návrhu podmínek výběrového řízení s následnou veřejnou konzultací.

Digitální vysílání DAB+ umožňuje kvalitnější poslech, než stávající analogové rozhlasové vysílání. Umožňuje také přenášení dalších informací, například psaného textu nebo statických obrázků. Do loňského roku zákon hovořil o tom, že analogové vysílání skončí v říjnu 2025. Sněmovnou ale loni prošel návrh, který říká, že pokud do října 2022 nepředloží vláda jasný plán přechodu na digitální vyslání, bude možné vysílat analogově i nadále.

Zdroj: allnews.cz

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »