NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

FCC odmítá žádost SpaceX na přidělení spektra

FCC Starlink SpaceX

Federální komunikační komise (FCC) odmítla společnosti SpaceX její žádost na větší spektrum.

FCC zamítla žádost SpaceX o použití rádiového spektra 1,6 GHz a 2 GHz z technických důvodů.

Satelitní divize Starlink společnosti SpaceX chtěla souhlas s používáním až 7 500 satelitů druhé generace se spektrem v pásmech 1,6 GHz, 2 GHz a 2,4 GHz k poskytování mobilních služeb.

V reakci na to vesmírný úřad FCC rozhodl, že žádost SpaceX je „nepřijatelná pro podání“, a poznamenala, že nesplňuje stávající předpisy zakazující použití těchto pásem pro další aplikace mobilních satelitních služeb (MSS).

„Požadavky SpaceX v zásadě nesplňují požadavky Komise stanovené v procesu tvorby pravidel, který určil, že pásma 1,6/2,4 GHz a 2 GHz nejsou dostupná pro další aplikace MSS,“ uvedla FCC.

„Neexistuje-li taková tvorba pravidel, která by řešila jakékoli změněné okolnosti, docházíme k závěru, že pásma 2 GHz nejsou k dispozici pro licencování dodatečného systému MSS. Požadavek žádosti o změnu na provoz v těchto pásmech proto není v podstatném souladu s požadavky Komise a je nepřijatelný k podání.“

FCC uvedla, že aplikace není v souladu se stávajícími zásadami, které dříve přidělovaly spektra 1,6 GHz a 2,4 GHz společnostem Globalstar a Iridium, což vedlo k obavám ohledně sdílení spektra a rušení.

FCC však také vydalo veřejné oznámení, aby požádalo o vyjádření k peticím SpaceX na revizi pravidel pro sdílení spektra pro tato pásma.

FCC uvedla, že petice SpaceX byla dostatečně závažná, aby vyžadovala „vytvoření nových pravidel, která by určila, zda existuje další dostupnost dalšího systému CDMA MSS v pásmech 1,6/2,4 GHz, a pokud ano, jaká provozní kritéria by byla pro tento systém vhodná.“

Jedním hlavním oponentem proti petici je Dish Network, která se již dříve střetla se SpaceX ohledně používání pásma 2 GHz.

Dish v současné době využívá spektrum pro svou MSS a řekla FCC, že pásmo nemůže zvládnout jinou široce nasazenou službu, a tvrdí, že příkaz FCC AWS-4 říká, že provoz MSS mohou v pásmu zavádět pouze stávající operátoři.

SpaceX ale tvrdí, že Dish nenabízí služby MSS v těchto pásmech a tvrdí, že Dish nemá v plánu nabízet službu MSS.

Obě společnosti se již dříve také střetly kvůli přístupu ke spektru v pásmu 12 GHz.

V loňském roce SpaceX úspěšně vyhrála spor o spektrum s Dish poté, co FCC hlasovala 4:0 pro zajištění přístupu Starlinku k 12GHz spektru.

Dish doufala, že použije stejné rádiové pásmo pro pozemní síť 5G.

SpaceX a Dish už nějakou dobu vedou spory o spektrum, přičemž SpaceX se obává, že plány společnosti Dish na využití 12GHz spektra pro celulární síť by mohly narušit její širokopásmové služby Starlink.

Starlink využívá spektrum v pásmu 12 GHz k připojení svých satelitů na negeostacionární oběžné dráze (NGSO) k uživatelským terminálům. Dish Network také využívá frekvence v pásmu, protože poskytuje lineární televizní programy v pásmu 12,2 až 12,7 GHz.

FCC poznamenala, že Dish selhala ve svém úsilí přesvědčit Komisi, že by její navrhovaná síť 5G mohla koexistovat se Starlinkem.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »