NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Evropský parlament vyzývá státy, aby podnikly kroky proti čínské hrozbě 5G

Evropský parlament

Evropský parlament přijal usnesení, v němž vyzývá země Evropské unie, aby podnikly kroky v souvislosti s potenciálními bezpečnostními hrozbami spojenými s rostoucí technologickým vlivem Číny v Evropě.

Evropský parlament chce, aby Evropská komise a země EU vypracovaly pokyny, jak řešit jakékoli kybernetické hrozby a zranitelnosti týkající se zavádění zařízení 5G, a to prostřednictvím diverzifikace zařízení od různých výrobců, zavedením vícefázových procesů nákupu a strategie umožňující snížení závislosti Evropy na zahraničních technologiích kybernetické bezpečnosti.

Poslanci Evropského parlamentu schválili Rozhodnutí o kybernetické bezpečnosti EU (EU Cybersecurity Act), která ukládá zavedení prvního celoevropských systému pro certifikaci kybernetické bezpečnosti, aby bylo zajištěno, že všechny certifikované produkty, procesy a služby prodávané v zemích EU budou splňovat normy kybernetické bezpečnosti.

Poslanci také vyjádřili znepokojení nad nedávnými obviněními, že zařízení 5G mohou mít zabudovaná zadní vrátka, která by umožnila čínským výrobcům a orgánům neoprávněný přístup k soukromým a osobním údajům a telekomunikační zařízením v EU. Evropský parlament také vyjádřil obavy, že výrobci zařízení ze třetích zemí mohou představovat pro EU bezpečnostní riziko, protože zákony těchto zemí zavazují tyto společnosti ke spolupráci se státem k ochraně velmi široké definice národní bezpečnosti i mimo vlastní území.

Poslanci vyzvali Komisi, aby pověřila Evropskou agenturu pro bezpečnost sítí a informací (European Network and Information Security Agency, ENISA), aby vypracovala systém certifikace, který zajistí, že zavedení 5G v EU bude splňovat ty nejvyšší bezpečnostní standardy.

Rozhodnutí o kybernetické bezpečnosti EU, v rámci něhož se členské státy neformálně dohodly, zdůrazňuje vedle produktů, procesů a služeb také význam certifikace kritické infrastruktury, včetně energetických sítí, dodávek vody, energie a bankovní systémy. Do roku 2023 Komise posoudí, zda by některý z nových dobrovolných kroků měl být závazný. Rozhodnutí o kybernetické bezpečnosti také stanovuje trvalý mandát a další prostředky pro agenturu ENISA.

„Tento významný úspěch umožní EU držet krok s bezpečnostními riziky v digitálním světě i v nadcházejících letech,“ uvedla Angelika Niebler za poslanecký klub Evropské lidové strany. „Právní předpisy jsou základním kamenem Evropy, aby se stala globálním hráčem v oblasti kybernetické bezpečnosti. Spotřebitelé i průmyslové společnosti musí mít důvěru v IT řešení.“

Rada musí nyní Rozhodnutí o kybernetické bezpečnosti formálně schválit, přičemž v platnost by mělo vejít 20 dnů po jeho zveřejnění. Usnesení o vlivu čínských IT v EU bude rovněž zasláno Komisi a členským státům EU.

Zdroj: RCRWirelessNews

Redaktor: Jaroslav Hrstka

Tallin Estonia Skyline
telekomunikace

Telia Estonia začne odstavovat 3G

Telia Estonia zahájí odstávku své 3G sítě příští měsíc. Operátor sleduje trend vypínání 3G služby mnoha operátorů po celém světě a posiluje své 4G a

ČÍST DÁLE »