NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

eduroam už na 850 místech v České republice

eduroam

Už dvanáct českých a moravských nádraží je pokryto službou eduroam, která studentům, pedagogům nebo vědcům poskytuje bezplatné připojení k internetu přes WiFi.

Letos se počet připojených nádraží významně rozrostl, a to o hlavní nádraží v Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci a v Ostravě a také o nádraží v Ostravě-Svinově. Už dříve byla služba k dispozici v Praze, a to na hlavním i Masarykově nádraží, na hlavních nádražích v Hradci Králové, Pardubicích i v Ústí nad Labem a rovněž na železniční stanici Zlín střed.

Oprávnění uživatelé si mohou připojení do sítě eduroam jednoduše nastavit na svých počítačích nebo mobilních zařízeních pomocí konfiguračního nástroje eduroam CAT (https://cat.eduroam.org/). Na cestách za rodinou nebo za svými blízkými se pak připojí stejně jako ve škole.

Síť eduroam (education roaming) je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. Uživatel se prostřednictvím ověřovacích údajů ze své domovské instituce může připojit do bezdrátové sítě aktuálně na 850 místech v České republice a celkově ve více než 25 000 lokalitách ve 101 zemích po celém světě.

CESNET se snaží dlouhodobě motivovat organizace k rozšiřování infrastruktury eduroam na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury získá instituce jednoduchý a bezpečný systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.