NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Aukce 5G v Německu se uskuteční v druhé polovině března

Aukce 5G

Německý telekomunikační úřad Bundesnetzagentur potvrdil, že obdržel žádosti od čtyřech společností o účast v aukci 5G, která je naplánovaná na druhou polovinu března. Ačkoliv nebyly zveřejněny konkrétní společnosti, podle místních zpráv má jít o stávající mobilní operátory Telefónica Deutschland, Deutsche Telekom, Vodafone a nového operátora 1&1 Drillisch.

Plány regulátora však mohly být ohroženy, protože tři mobilní operátoři v zemi podali žalobu proti podmínkám aukce. V listopadu 2018 zveřejnila Bundesnetzagentur konečný návrh podmínek pro aukci 5G. Prezident Bundesnetzagentur Jochen Homann uvedl, že byly přezkoumány původní podmínky a byla vzata v úvahu řada připomínek zúčastněných stran.

Podle finálních podmínek má být do konce roku 2022 k dispozici minimální přenosová rychlost 100 Mb/s pro 98 % domácností v každém spolkové zemi a pokryty všechny dálnice, hlavní silnice a železniční trasy. Každý stávající operátor musí do roku 2022 instalovat minimálně 1 000 základnových stanic v určených oblastech a 500 základnových stanic v dalších oblastech. Do konce roku 2024 by mělo být pokrytí rozšířeno na námořní přístavy, hlavní vodní cesty a ostatní silniční a železniční trasy v zemi. Pravidla pro minimální pokrytí se nevztahují na nově vstupující operátory. Dokumentace zahrnuje rovněž očekávání, že operátoři budou spolupracovat na pokrytí v oblastech, které nejsou ekonomicky životaschopné, aby si každý mohl instalovat vlastní zařízení.

Telekomunikační úřad nabídne také regionální licence na kmitočty v pásmu 3,8 GHz a 26 GHz a několik německých automobilek a průmyslových společností již oznámilo plány na účast v tomto procesu. Společnost Audi, která je součástí koncernu Volkswagen, již spolupracuje s dodavatelem zařízení Ericsson na laboratorních testech 5G. Daimler zase spolupracuje s jedním poskytovatelem služeb na využití 5G při realizaci inteligentních výrobních metod a o lokální licenci 5G chce požádat také německý chemický gigant BASF jako součást svých snah o digitalizaci výroby. Dalším žadatelem je společnost Robert Bosch, která chce licenci pro své výrobní závody a zájem o regionální licenci 5G projevil i Siemens pro výrobní závod Siemensstadt v Berlíně a továrnu v Erlangenu.

Zdroj: RCRWireless