NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Apple přináší globální podporu pro soukromé 5G

iPhone 14 Pro

Apple otevřel v iOS 17 podporu pro soukromé mobilní sítě pouze pro data s LTE a 5G (v samostatném i nesamostatném režimu), což znamená, že většinu nových modelů iPhone (13 a vyšší) a iPad lze nyní používat jako pracovní zařízení v nastaveních privátní sítě. Oznámení odstraňuje velký problém pro podniky nasazující soukromé mobilní sítě. Tento krok byl přivítán, i když se objevila také připomínka, že řešení Apple pro iPhone je opravdu dobré pouze pro 5G bílých límečků.

Je to poprvé, co Apple poskytl iPhone/iPad podporu samostatného 5G (SA). Aktualizace je nyní dostupná v beta verzi a od srpna bude komerční. Prohlášení, které je zjevně dostupné pouze na některých trzích, říká, že produkty Apple nyní fungují pomocí privátní síťové SIM karty (vestavěné nebo fyzické) s globálním ITU definovaným mobilním kódem země (MCC) 999 – který funguje s jakoukoli n77, n78 a n79-pásmovou privátní sítí a přidruženým dvoumístným kódem mobilní sítě (MNC) v jakékoli zemi.

Stejně tak tam, kde přidělování identifikátorů privátní sítě spravují místní regulační orgány, Apple nyní poskytuje podporu pro ID privátních pozemních mobilních sítí (PLMN) v Německu (MCC-MNC: 262-98) a Švédsku (240-60), stejně jako pro pásmo n48 označené CBRS v USA (315-010). Apple uvedl tyto tři PLMN ID na místním trhu jako příklady, což také naznačuje (současnou / budoucí) kompatibilitu s dalšími místními licenčními režimy. Ale uvádí: “Kompatibilita se bude lišit podle modelu iPhone a iPad a země nebo oblasti, kde se zařízení prodává.”

Důležité je, že Apple poskytl řadu oprav pro správu mobilních zařízení (MDM), aby rozšířil funkce privátní sítě na produkty Apple. Píše se v něm: „Některá nastavení zařízení pro privátní síť organizace lze konfigurovat pomocí řešení MDM nebo konfiguračního profilu obsahujícího užitečné zatížení privátní mobilní sítě. Najednou je podporováno pouze jedno… užitečné zatížení.“ Společnosti mají také možnost „upřednostňovat“ mobilní přístup přes Wi-Fi, když jsou dostupné obě sítě. Zařízení mohou upřednostňovat mobilní sítě a zároveň povolit Wi-Fi pro služby, jako je AirDrop a AirPlay.

Další velkou opravou je geofencing, který umožňuje soukromé mobilní SIM kartě automaticky přepnout ze sítě veřejného operátora na soukromou podnikovou síť, když překročí předem definovanou hranici geofence. Tato funkce je dostupná pouze s jednou SIM kartou na iPhonu. „iPhone může plynule přepínat mezi privátní síťovou SIM kartou a SIM kartou operátora, když se uživatel pohybuje v privátní síti a mimo ni,“ říká. Geofence může být nastavena na poloměr mezi 100 metry a 6,5 kilometry; s každým nasazením privátní sítě lze definovat až 1 000 geografických plotů.

Aktualizace znamenají, že pracovníci mohou uskutečňovat hlasové hovory přes veřejnou síť, a přitom zůstat připojeni k privátní síti pro pracovní data. Na stránce služby je také sekce o dělení 5G na produktech iOS 17, která podnikům umožňuje přiřazovat síťové segmenty spravovaným aplikacím ve „veřejné síti 5G SA jejich operátora“. Apple říká: „To způsobí, že veškerý provoz pro určenou spravovanou aplikaci bude směrován do segmentu identifikovaného zadaným názvem datové sítě (DNN). Varuje, že přiřazení DNN pro segmentování sítě se bude lišit v závislosti na operátorovi, plánu nebo předplatném.

Jeden zdroj uvedl: „To pomůže podpořit přijetí soukromých sítí 5G. Jednou z velkých překážek vstupu pro podniky byla zařízení, která mohou používat v soukromých sítích 5G. Toto řeší tento problém přímo. Existuje několik „skrytých“ funkcí Apple, které jsou extrémně výkonné v podpoře pro privátní sítě.”

„Jedním z nich je možnost nakonfigurovat ‚prioritu připojení‘ pro usnadnění roamingu mezi veřejnými a privátními sítěmi nebo upřednostnění privátních mobilních sítí před Wi-Fi. Druhým je geofencing a konkrétně možnost přesunout geofence do zařízení, aby se připojilo k privátní síti, když je v dosahu, což znamená, že zařízení neustále nehledá privátní síť – a šetří životnost baterie.“

Jiní však poznamenali, že na řadě trhů Průmyslu 4.0 již byla vybrána odolnější zařízení na bázi Androidu. Další zdroj komentoval: „To je skutečně dobrá zpráva, zejména pro zákazníky, kteří milují Apple – i když dnes je většina náročných zařízení založena na Androidu a podniky jsou jen zřídkakdy znepokojeny operačním systémem zařízení.“ Důsledkem je, že iPhony, dokonce i s ochrannými pouzdry a softwarovými aplikacemi pro kutily, neřeší problémy s odolností, použitelností, cenou a určitými certifikacemi pro konkrétní odvětví – i když se velká část bílých límečků na Apple obrací.

Zdroj: rcrwireless.com