NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Kolumbijští operátoři Movistar a Tigo zkoumají dohodu o sdílení sítě

Movistar logo

Kolumbijští operátoři Movistar a Tigo podepsali Memorandum o porozumění (MoU), aby prozkoumali možnost sdílení svých mobilních přístupových sítí pod novou, společně vlastněnou infrastrukturní firmou.

Ve společném prohlášení obě společnosti uvedly, že pokud bude dohoda realizována, přinese prospěch celkem 35 milionům mobilních uživatelů, protože oběma společnostem umožní provozovat své mobilní sítě a využívat spektrum efektivněji a generovat větší zdroje pro rozšíření pokrytí a optimalizaci kvality služeb. Zajistí také dodržování všech regulačních povinností souvisejících s přístupem, používáním a využíváním síťové infrastruktury, dodali.

Tigo a Movistar také zdůraznili, že potenciální dohoda zvýší současné národní mobilní pokrytí o 10 %. Podle odhadů společností by konsolidovaná síť optimalizovala kvalitu mobilních služeb ve více než 700 obcích v Kolumbii. Tato nová infrastrukturní společnost by sloužila jako platforma pro nasazení nových mobilních technologií, jako je 5G.

Podle memoranda o porozumění si oba operátoři budou i nadále konkurovat v poskytování maloobchodních a velkoobchodních telekomunikačních služeb při zachování své autonomie ve svých obchodních aktivitách.

„Toto oznámení se řídí osvědčenými postupy na mezinárodní úrovni a je v souladu s podobnými dohodami, které již skupina Telefónica zavedla ve Spojeném království, Německu, Peru a Mexiku s dalšími operátory, jejichž cílem je dosáhnout provozní efektivity a urychlit technologický vývoj sítí. Dohoda také reaguje na potřebu Kolumbie zajistit udržitelnost nabídek konektivity, ale prostřednictvím obchodních modelů, které podporují konkurenci,“ řekl Fabián Hernández, prezident společnosti Telefónica Movistar.

Marcelo Cataldo, prezident společnosti Tigo, řekl: „Naším cílem je nastavit milník pro telekomunikační sektor v Kolumbii a Latinské Americe. V Kolumbii je v sázce udržitelnost telekomunikačního sektoru. Tato iniciativa nám umožní realizovat rozmístění infrastruktury, kterou země potřebuje, aby mohla pokračovat v uzavírání digitální propasti a připravit se na příchod budoucích technologií.”

Obě společnosti také očekávají, že uskuteční společnou nabídku na licence 5G, které chce kolumbijská vláda udělit v druhé polovině roku, uvedl místní list La Republica. Smlouvu musí schválit vrchní úřad pro průmysl a obchod a bude také vyžadovat souhlas ministerstva informačních technologií a komunikací.

Mobilní operátor Claro v současnosti vede kolumbijský trh mobilních telefonů s 37,5 miliony mobilních linek, následuje Movistar s 20,5 miliony a Tigo s 15 miliony.

Zdroj: rcrwireless.com