NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Vodafone UK si vybral strategické partnery pro komerční nasazení O-RAN

Vodafone UK 5G

Britský operátor Vodafone si vybral společnosti Dell, NEC, Samsung Electronics, Wind River, Capgemini Engineering a Keysight Technologies, aby společně zajistily první komerční nasazení Open Radio Access Network (RAN) v Evropě.

Vodafone uvedl, že jeho počáteční zaměření bude na 2 500 umístění ve Velké Británii, ke kterým se zavázal k O-RAN v říjnu 2020. Vodafone bude používat zařízení od společností Dell, NEC, Samsung a Wind River, zatímco Capgemini Engineering a Keysight Technologies budou poskytovat podporu pro zajištění interoperability mezi všemi komponenty.

Od letošního roku budou prodejci ve spolupráci s Vodafoneem rozšiřovat pokrytí 4G a 5G ve více venkovských oblastech po celé jihozápadní Anglii a většině Walesu a v pozdější fázi se přesunou do městských oblastí. Vodafone také pracuje na zavedení O-RAN v dalších zemích Evropy i Afriky.

„Open RAN poskytuje zákazníkům obrovské výhody. Naše síť se stane vysoce programovatelnou a automatizovanou, což znamená, že můžeme uvolňovat nové funkce současně na více umístěních, rychleji přidávat nebo směrovat kapacitu, okamžitě řešit výpadky a poskytovat podnikům konektivitu na vyžádání,“ uvedl Johan Wibergh, CTO Vodafone. „OpenRAN také oživuje naše odvětví. Posílí digitální ekonomiku stimulací větších technologických inovací od širší skupiny prodejců a přinese tolik potřebnou rozmanitost do dodavatelského řetězce,“ dodal Wibergh.

Samsung a NEC budou dodávat masivní MIMO společně s rádiovými jednotkami Samsung a Evenstar, které vytvářejí signál mezi smartphony nebo zařízeními uživatelů a mobilním stožárem.

Rádia Evenstar jsou součástí společného úsilí mezi Facebookem a Vodafoneem o vytvoření „bílých skříněk“ rádiových jednotek v rámci projektu Telecom Infra Project (TIP) a jsou klíčovým prvkem úspěchu OpenRAN, uvádí britské telco.

Počáteční nasazení budou implementována pomocí COTS (komerčně dostupných) serverů Dell EMC PowerEdge na podporu kombinované funkce DU/CU se softwarem Containers as a Service (CaaS) od Wind River Studio, který poskytne distribuovanou cloud-native platformu hostující aplikace OpenRAN a virtualizovaný RAN od společnosti Samsung.

Keysight Technologies dodá své portfolio testovacích řešení OpenRAN navržené pro podporu interoperability a testování systému E2E. Společnost Capgemini Engineering bude klíčovým partnerem v rámci laboratorního testování Vodafone, aby zajistila spolupráci ekosystému Open RAN s více dodavateli.

Vodafone navíc spolupracuje s několika dodavateli čipových sad, včetně spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje se společností Intel.

Začátkem června společnost Vodafone Group uzavřela partnerství se společnostmi Telecom Infra Project (TIP), Cohere Technologies, VMware, Capgemini Engineering a Intel, aby předvedla, jak lze technologii O-RAN využít ke zvýšení kapacity 5G tam, kde stejné umístění používá více zákazníků.

V lednu se evropští operátoři Deutsche Telekom, Orange, Telefónica a Vodafone spojili, aby podpořili zavádění O-RAN v budoucích mobilních sítích po celé Evropě.

Čtyři operátoři podepsali memorandum o porozumění, ve kterém vyjádřili svůj individuální závazek k implementaci a nasazení řešení Open RAN.

Zdroj: rcrwireless.com

@RadekVyskovsky

Seminář Sítě FTTx v roce 2024 Mistrovství světa v mikrotrubičkování
telekomunikace

Seminář: Sítě FTTx v roce 2024

Zveme vás na 17. ročník tradičního semináře zaměřeného na optické přístupové sítě, který pořádá společnost PROFiber Networking. Odborným garantem této akce je Jan Brouček, ředitel

ČÍST DÁLE »