NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Spojené království a Jižní Korea se zavazují, že nebudou provádět testy protisatelitních zbraní

satelit orbit trosky

Spojené království a Jižní Korea se zavázaly, že nebudou provádět testy protidružicových střel (ASAT).

Obě země se připojily k USA, Kanadě, Novému Zélandu, Japonsku a Německu v rámci iniciativy, která je navržena tak, aby zajistila, že vesmír zůstane nemilitarizovaný a udržitelný. Z těchto zemí však pouze USA předtím prokázaly schopnosti protisatelitních zbraní. Ostatní země s potvrzenými schopnostmi ASAT, včetně Ruska a Číny, se zatím k závazku nepřipojily.

“Korejská republika se zavazuje, že po dubnovém oznámení USA neprovede ničivé přímé testy protisatelitních raket,” řekl Hwang Joon-kook, stálý zástupce Jižní Koreje při OSN, v projevu 4. října v OSN. “Vyzýváme ostatní státy, aby se připojily k tomuto závazku.”

Vláda Spojeného království oznámila své rozhodnutí v prohlášení ze 3. října, které společně vydalo ministerstvo zahraničí a britská kosmická agentura.

„Velká Británie dnes, 3. října, oznámila, že se zavazuje, že nebude destruktivně testovat protidružicové střely s přímým vzestupem, jako součást trvalého úsilí Spojeného království podporovat zodpovědné chování ve vesmíru,“ stojí v prohlášení. “Vzhledem k naší rostoucí bezpečnosti a socioekonomické závislosti na vesmíru se domníváme, že destruktivní testování protidružicových raket s přímým vzestupem lze jednoznačně považovat za nezodpovědné.”

Zbraně ASAT – obvykle přizpůsobené střely odpalované ze země nebo z vysokých nadmořských výšek prostřednictvím letadel – mohou při testování na strojích na oběžné dráze vytvářet obrovská mračna trosek. I malý kousek trosek pohybující se na oběžné dráze rychlostí tisíce mil za hodinu může poškodit nebo potenciálně zničit jiné satelity.

V dubnu USA oznámily, že zakážou testy raket ASAT, které vytvářejí orbitální trosky. USA jsou již dlouho jedním z předních vývojářů vesmírně orientovaných zbraní, provedly první testy ASAT na konci 50. let a provedly nejméně tři testy ASAT, které vytvořily trosky; dva v polovině 80. let a jeden v roce 2008.

“Tyto testy jsou nebezpečné a nebudeme je provádět,” řekla viceprezidentka Kamala Harrisová při oznámení zákazu, který si sami uložili.

Kanada se k iniciativě připojila v květnu, Nový Zéland v červenci a Japonsko i Německo se připojily minulý měsíc. SpaceNews uvádí, že se očekává, že se připojí další země, protože USA zvyšují úsilí o prosazení zákazu.

Zničený satelit může způsobit kaskádu; každý sledovatelný kus trosek může potenciálně zničit další satelit, což zase může vytvořit další trosky, které mohou zničit jiné satelity. Kesslerův syndrom varuje před scénářem, kdy se přebytek vesmírného odpadu začne nekontrolovatelně srážet se satelity, což způsobí nezastavitelnou kaskádu kolizí a úlomků, které by mohly způsobit, že oběžné dráhy budou pro satelity nebo pilotované mise po generace nepoužitelné.

Secure World Foundation (SWF) odhaduje, že v historii bylo provedeno asi 16 testů zbraní ASAT vytvářejících trosky. USA, Rusko, Čína a Indie prokázaly schopnosti ASAT, přičemž od přelomu tisíciletí proběhlo pět takových testů zbraní.

Čínský rok 2007 zůstává nejškodlivější, pokud jde o vytvořené kusy trosek, v té době bylo sledováno více než 3 500 kusů a nejméně 2 000 bylo stále na oběžné dráze o více než deset let později.

Poslední test ASAT provedlo Rusko v loňském roce; zaniklá špionážní družice Cosmos-1408 byla zničena raketou a vytvořila tak velký mrak trosek o více než 1000 kusech. Tento krok vyvolal ostrou výtku ze strany amerických úředníků a vytvořil desítky tisíc upozornění na spojení s dalšími satelity.

Zatímco rušení signálu je běžné, nedošlo k žádným otevřeným útokům národních států proti satelitům provozovaným jinými zeměmi. Během nedávného setkání pracovní skupiny OSN pro snižování vesmírných hrozeb však ruský zástupce varoval, že komerční satelity by se v budoucnu mohly stát „legitimním cílem pro odvetu“, pokud by byly použity k podpoře vojenských operací.

Zdroj: datacenterdynamics.com