NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nový širokopásmový modul na ISS předává data přímo do Velké Británie

UK Government ISS broadband module

Nový terminál znamená, že výzkumná data lze posílat bezdrátově do Velké Británie, nikoli přes pevné disky odesílané zpět na Zemi.

K modulu Columbus Evropské vesmírné agentury na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl připojen nový komunikační terminál, který umožňuje přímou komunikaci ze Země a na Zemi.

Columbus Ka-band Terminal (ColKa), vyvinutý Britskou kosmickou agenturou ve spolupráci s MDA UK, je prvním významným průmyslovým příspěvkem Spojeného království do kosmické stanice. Umožní astronautům a vědcům vytvořit vyhrazené spojení na Zemi a předávat data a výsledky experimentů z modulu Columbus při širokopásmových rychlostech až 50 Mbit/s pro downlink a až 2 Mbit/s pro uplink.

„Posílení rychlosti, jakou lze přenášet data z vesmíru, přinese vědcům a výzkumným pracovníkům v celé Evropě obrovské výhody, které jim pomohou rychleji pokročit v důležitém výzkumu a zároveň otevírají řadu obchodních příležitostí pro britské firmy, pokud budeme lépe stavět,“ řekla ministryně pro vědu Amanda Solloway.

UKSA říká, že výsledky experimentů byly dříve vraceny na Zemi přes pevný disk, což mohlo trvat měsíce, než se doručily, a někdy to mělo za následek ztrátu dat při přenosu. S novým terminálem budou výsledky doručeny vědcům pouhý den nebo dva poté, co jsou data zaznamenána.

“Jsme nesmírně nadšení, že ColKa je uveden do provozu. Tento systém je naším prvním letovým systémem vyvinutým prostřednictvím MDA UK a nyní v Harwellu vyvíjíme vybavení pro dalších sedm letových misí, včetně čtyř lunárních systémů. ColKa přinese obrovskou výhodu všem našim astronautům, vědcům a projektům ESA,“ řekl David Kenyon, výkonný ředitel MDA UK.

ColKa je součástí evropského systému přenosu dat a doplňuje možnosti připojení poskytované americkým satelitním komunikačním systémem.

Zdroj: datacenterdynamics.com