NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nokia a Hill AFB rozšířily testování radarového rušení 5G o O-RAN

Nokia, Hill AFB 5G O-RAN test radar

Po úspěšném dokončení fáze 1 se první testovací prostředí Dynamic Spectrum Sharing rozšíří o platformu Nokia Service Enablement Platform a RIC.

Nokia oznámila prodloužení svého dříve oznámeného partnerství s americkým ministerstvem obrany (DoD) s cílem zmírnit potenciální vojenské radarové rušení sítí 5G. Hill Air Force Base poblíž Ogden Utah je místem testování. Ministerstvo obrany a Nokia zahájily testování na konci roku 2021 a fáze 1 projektu byla úspěšně dokončena, uvedla Nokia.

Konečným cílem projektu je zajistit, aby sítě 5G a aktivní radarové systémy používané armádou mohly koexistovat ve sdíleném spektru. Partnerství společnosti Nokia s ministerstvem obrany je jedním z tuctu různých vztahů, které ministerstvo obrany spravuje ve třech různých segmentech: 5G testbed, 5G aplikace a vylepšení 5G sítě. Cílem 39měsíčního programu je vyvinout různá řešení systému koexistence spektra (SCS).

„Projekt je součástí širší iniciativy Úřadu náměstka ministra obrany pro výzkum a inženýrství (OUSD(R&E)) vytvořit svou první tranši bezdrátových testovacích zařízení 5G,“ uvedla společnost v prohlášení.

V této další fázi testování Nokia nasadí svou platformu Service Enablement Platform, která kombinuje funkce RAN Intelligent Controller (RIC) a Multi-access Edge Computing (MEC). Společnost uvedla, že testovací systém využívá rozhraní O-RAN vyvinuté O-RAN Alliance k odhalení možností detekce radarového rušení a jeho zmírnění.

V době prvního oznámení Deb Stanislawski, ředitelka prototypování a experimentování 5G tranší OUSD (R&E), uvedla, že experimenty s Nokií a dalšími byly navrženy tak, aby sjednotily ministerstvo obrany a dodavatele za účelem rozvoje společného přístupu k 5G. Vysvětlila problém, který se snaží vyřešit.

„Elektromagnetické spektrum je vzhledem k poptávce velmi vzácným zdrojem a američtí komerční operátoři zaostávají v přístupu k vysoce žádanému střednímu pásmu neboli 3–4 GHz. Musíme přijít na to, jak toto pásmo sdílet, pokud máme rozpoutat novou vlnu síťových inovací a prolomit globální závislost na kompromitovaných sítích 5G prodávaných státem dotovanými antagonistickými konkurenty,“ řekla.

Testování ministerstva obrany je součástí dlouhodobé snahy vyhnout se podobným problémům s vojenskými letadly, s nimiž se Federální úřad pro letectví (FAA) na civilní straně potýká. Verizon a AT&T zpozdily své počáteční zavádění 5G C-pásma poté, co FAA a letecký průmysl vyjádřily obavy, že nasazení 5G C-pásma může ovlivnit přesnost rádiových výškoměrů na civilních letadlech.

Koncem června se američtí regulátoři, poskytovatelé komunikačních služeb (CSP) a zástupci leteckého průmyslu dohodli na postupném zavádění. Provozovatelé letadel s postiženými rádiovými výškoměry „musí co nejdříve nainstalovat filtry nebo jiná vylepšení“, přičemž se očekává, že filtry a náhradní jednotky pro hlavní obchodní flotily budou k dispozici v časové ose tak, aby práce mohly být „z velké části dokončeny do července 2023“.

Zdroj: rcrwireless.com

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »