Očekává se, že počet 5G připojení v Latinské Americe dosáhne do konce roku 2020 15 milionů a do roku 2025 poroste na 62 milionů, uvádí nová studie GSMA Intelligence.
Ve své zprávě Mobile Economy Latin America 2020 společnost předpovídá, že 5G bude v příštích čtyřech letech představovat téměř 10% všech připojení v celém regionu, zatímco technologie 4G bude představovat 67% všech připojení.
GSMA Intelligence rovněž zaznamenala rostoucí trend v zavádění soukromých sítí v podnicích v odvětvích, jako je výroba, těžba a veřejné služby, a předpověděla, že počet připojení k internetu věcí dosáhne do roku 2025 1,2 miliardy.
„V Latinské Americe, Brazílie a Uruguay spustily 5G služby, přičemž testy 5G byly provedeny alespoň na osmi dalších trzích. Očekáváme, že se technologie rozšíří do zbytku regionu v průběhu příštího desetiletí, ale je důležité, aby politici začali plánovat hned,“ uvedla GSMA Intelligence.
GSMA Intelligence rovněž zdůraznila význam prvních aukcí 5G spektra v Latinské Americe, přičemž jako klíčový faktor úspěchu poukázala na „včasný přístup ke správnému množství a typu spektra za ceny, které neodrazují investice“.
„Regulační orgány by se měly snažit zpřístupnit souvislé spektrum 80 MHz až 100 MHz na operátora v hlavních 5G středních pásmech a kolem 1 GHz na operátora ve vysokých pásmech. Nižší pásma jsou také klíčem k tomu, aby připravila půdu pro 5G, aby oslovila více lidí, kvůli většímu pokrytí,“ vysvětluje.
Aukce na spektrum v pásmu 3,5 GHz a 26 GHz v Brazílii se očekávají v první polovině roku 2021, zatímco regulační orgány v Chile, Kolumbii a Dominikánské republice rovněž oznámily svůj záměr přidělit 5G spektrum v příštím roce.
Studie rovněž ukazuje rostoucí investice latinskoamerických operátorů do 5G sítí. GSMA Intelligence uvedla, že CAPEX 5G v regionu dosáhne 84% z celkového počtu v roce 2025, ve srovnání s 26% v tomto roce a 61% v roce 2022.
Očekává se, že do roku 2025 bude Brazílie zemí s nejvyšší penetrací 5G, protože tato technologie bude představovat 18% celkové mobilní základny země, následovaná Mexikem s 12%, Chile s 8%, Argentinou se 7% a Peru se 6%.
Brazilský mobilní operátor Claro, vlastněný mexickou telekomunikační skupinou America Movil, spustil služby 5G v omezených oblastech v Sao Paulu a Rio de Janeiru v červenci tohoto roku.
Společnost Claro spustila svoji 5G síť využívající kombinaci 700 MHz, 1800 MHz a 2,5 GHz spektra. Využívá technologii Dynamic Spectrum Sharing od společnosti Ericsson k poskytování služeb 5G prostřednictvím stejného spektra jaké se používá pro síť LTE-A. Testování technologie DSS začalo v říjnu 2019 ve spolupráci se společnostmi Ericsson, Qualcomm a Motorola.
Operátor oznámil plány na rozšíření své služby 5G do dalších 12 měst do konce roku (Brasília, Porto Alegre, Goiânia, São Luís, Manaus, Belém, Guarulhos, Santos, Santo André, São Bernardo do Campo a São Caetano do Sul).
Konkurenční operátor TIM Brasil, brazilská pobočka společnosti Telecom Italia, ohlásil proces 5G ve městech Bento Gonçalves v Rio Grande do Sul; Itajubá, v Minas Gerais; a Três Lagoas v Mato Grosso do Sul. Společnost uvedla, že bude používat technologii DSS i vybavení od společností Nokia, Ericsson a Huawei.
Podle nedávné studie společností Nokia a Omdia by budoucí nasazení technologie 5G v Brazílii mohlo mít ekonomický dopad 1,216 bilionu dolarů a zvýšení produktivity o 3,08 bilionu dolarů.
Zdroj: rcrwireless.com
Obrázek: Freepik