NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

CESNET se podílí na experimentálním nasazení technologie 5G na VŠB-TUO

5G mmW

Sdružení CESNET spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) na využití milimetrových vln (mmW) mobilních sítí páté generace 5G NR za účelem provedení unikátních experimentů s přenosy videa s nízkolatenční kompresí nebo bez komprese. VŠB-TUO se tak stala první lokalitou v České republice, kde byly s přispěním sdružení CESNET mmW nasazeny. Od letošního března je mmW technologie pro 5G v experimentálním provozu na tamější Fakultě elektrotechniky a informatiky.

5G mmW zahrnuje výkonný baseband (BBU) a rádiovou jednotku v konfiguraci 8x100MHz (2×2 MIMO) v pásmu 26,5-27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz, přičemž šířka kanálu dává dobré předpoklady k dosažení vysoké propustnosti, která je omezena technickými limity rádiové vrstvy na 2,5 Gbit/s. Tato technologie umožňuje vysokorychlostní rádiové datové přenosy s velmi nízkou latencí, přičemž je integrována do stávající architektury 5G kampusové sítě na VŠB-TUO. Jako koncová zařízení pro mmW přenosy využívá vývojový modul Quectel RM510Q-GL s rádiovým čipsetem Qualcomm Snapdragon X55, výhledově pak s X65.

Společně vytvořená pracovní skupina výzkumníků z CESNETu a VŠB-TUO provádí experimenty s přenosy videa v oblastech virtuální reality v pseudoreálném či reálném čase v prostředí, kde jsou extrémní nároky na přenosy a zároveň je potřebná mobilita zařízení. Po celou dobu přenosu je nutné zajistit garantovanou rychlost řádově v gigabitech za sekundu, čehož lze v unikátním experimentálním prostředí národní infrastruktury CESNET a mmW 5G kampusové sítě VŠB-TUO dosáhnout.

TZ

Obrázek: starline/Freepik

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »