NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Spojené království zkouší širokopásmové připojení přes vodovodní potrubí

water broadband internet

Vláda Spojeného království testuje vedení širokopásmových kabelů z optických vláken přes vodovodní potrubí v Yorkshire.

Při zkoušce budou kabely z optických vláken v délce přes 17 kilometrů rozmístěny ve vedení pitné vody mezi Barnsley a Penistone v South Yorkshire.

Společnosti by pak mohly nabízet gigabitové připojení přibližně 8 500 domácnostem a podnikům na trase. Projekt zajišťuje Yorkshire Water ve spolupráci s Arcadis a University of Strathclyde.

První pokus tohoto druhu ve Spojeném království bude také zkoumat, jak lze vlákno použít k detekci úniků a efektivnějšímu provozu. Společnosti testují umístění vláknových senzorů do potrubí, aby zlepšily rychlost a přesnost detekce netěsností v potrubí. Veřejná telefonní síť (PSTN) a digitální síť integrovaných služeb (ISDN), které se používají k monitorování a řízení vodní infrastruktury a majetku, budou do roku 2025 uzavřeny, což znamená, že jsou zapotřebí alternativní řešení.

Zkoušky potrvají až dva roky a pokud budou úspěšné, technologie by mohla fungovat od roku 2024.

Síť bude také využita k nastavení 5G stožárů, které budou nabízet bezdrátové širokopásmové připojení těžko dostupným komunitám, kde operátoři tvrdí, že kabelová řešení jsou příliš drahá na komerční dodání.

„Rozkopání silnic a pozemků je jednou z největších překážek pro zavádění rychlejšího širokopásmového připojení, takže zkoumáme, jak bychom mohli využít stávající vodní síť k urychlení nasazení a pomoci odhalit a minimalizovat úniky vody,“ řekla ministryně digitální infrastruktury Julia Lopez. “Jsme odhodláni propojit domácnosti a podniky po celé zemi lepším širokopásmovým připojením a tento špičkový projekt je vzrušujícím příkladem odvážných opatření, ke kterým tato vláda vede, aby posílila komunity s nejlepší digitální konektivitou.”

První fáze projektu se zaměří na právní a bezpečnostní aspekty konceptu a zajistí, že kombinace čisté vody a telekomunikačních služeb v jednom potrubí bude bezpečná a komerčně životaschopná, než bude jakákoli technologie skutečně instalována. V případě úspěchu by projekt mohl být replikován v jiných částech země.

Technologie nasazená během zkoušek byla schválena Inspektorátem pitné vody (DWI).

Sam Bright, manažer inovačního programu ve společnosti Yorkshire Water řekl: „Jsme velmi rádi, že vláda podporuje vývoj řešení Fiber in Water, které může snížit dopad na životní prostředí a každodenní narušení, která mohou být způsobena vodou i činností telekomunikačních společností.

Na projekt v hodnotě až 4 miliony liber, který byl poprvé oznámen v loňském roce, vláda vyčlenila 1,2 milionu liber vítěznému konsorciu, aby pokračovalo ve fázi návrhu projektu. Další 2 miliony liber budou poskytnuty po přezkoumání. Peníze pocházejí z fondu Shared Outcomes Fund HM Treasury, který financuje pilotní projekty na testování nových způsobů práce ve veřejném sektoru.

Scottish a Southern Electric v současné době pracují v Londýně na vedení vláken přes kanalizaci, ale DCMS dříve uvedlo, že to není životaschopné ve venkovských oblastech, takže je zapotřebí nové řešení, jak využít více než milion kilometrů podzemních kanálů.

Zdroj: datacenterdynamics.com

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »