NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Zajímavé Wi-Fi řešení (nejen) pro hotely

Proficomms wifi

PROFIcommsV dnešní době je zajištění přístupu k internetu v hotelech přes kvalitní Wi-Fi síť běžným standardem a zákazníci berou tuto službu jako samozřejmost. Zajímá nás tedy, zda je možné navrhnout a provozovat WiFi ekonomicky a efektivně bez nutnosti častých zásahů do konfigurace sítě.

Společnost PROFIcomms tento rok představila unikátní řešení Edge-Core, zacílené především na střední a velké Wi-Fi sítě. Produkty značky Edge-Core mají již řadu referencí a úspěšně provozovaných instalací v České republice i na Slovensku. U zákazníků jsou oblíbené díky spolehlivosti, automatizaci dílčích operací a jednoduché správě.

Nejzajímavější novinkou v oblasti bezdrátových jednotek je řešení pro hotely. Správce sítě má mnoho možností jak přihlásit nového uživatele do Wi-Fi sítě. V dnešní době nejpoužívanějším způsobem je poskytnutí SSID (název sítě) na papíře se stejným heslem pro všechny uživatele. To je z hlediska zabezpečení zastaralé a nevhodné řešení. Provozovatel sítě nemá v zásadě žádný přehled o tom, který zákazník využívá Wi-Fi a zda využívá Wi-Fi oprávněně. Tento způsob lze jednoduše zneužít pro trestnou činnost a také pro připojení nezvaných hostů. Alternativní možnost připojení do sítě je formou přihlášení uživatele. K přihlášení se zpravidla využívá formulář s kontaktním údajem uživatele jako je E-mail nebo telefonní číslo. Následně je možné ověřit správnost předaných kontaktních údajů pomocí vygenerovaného kódu, který je zaslán uživateli. Další, v dnešní době oblíbenou možností přihlášení je pomocí sociálních sítí. Společnost Edge-Core podporuje napojení na Google, Facebook apod.

Nejbezpečnější způsob připojení pro hotely je pak napojení WiFi přímo na informační systém provozovatele hotelu. V případě, že se ubytuje nový zákazník, je mu vytvořen účet a pomocí speciální termotiskárny, která je součástí Edge-Core řešení se vytiskne token s přístupovými údaji. Po skončení pobytu zákazníka je účet automaticky deaktivován. Samozřejmostí je úprava Captive Portálu, ve kterém zákazník uvidí logo společnosti, marketingové zprávy či videa a formuláře pro přihlášení. Edge-Core nabízí jednoduchý grafický editor, který zvládne nastavit i nezaškolený pracovník. V případě, že si chce hotel účtovat za dodatečné služby jako například navýšení rychlosti připojení, je možné využít propojení na billing služby. Nejznámější je pak napojení na PayPal, popřípadě na společnosti, které zprostředkují bezpečnou platbu kartou.

WiFi od Edge-Core podporuje napájení PoE, a je tedy možné využít PoE switchů, které jsou určeny primárně na napájení a připojení těchto zařízení. Na switche je záruka pět let s možností rozšíření o NBD nebo prodloužení záruky.

V případě projektování zcela nové WiFi sítě, je vhodné udělat analýzu pomocí specializovaného softwaru Ekahau, na základě které se navrhne ideální rozmístění přístupových bodů a výběr vhodného řešení. Návrh sítě pomocí Ekahau může ušetřit náklady a zajistí perfektně pokryté prostory bez zbytečných přístupových bodů navíc.

Pokud zákazník již síť provozuje a má problémy s rychlostí nebo pokrytím, je možné využít analýzy sítě, na základě které je možné doporučit úpravy v konfiguraci sítě, popřípadě odstranit rušivé elementy v síti jako vysílače a zařízení, které pracují ve stejném spektru jako zákazníkova WiFi. Součástí analýzy je veškerá dokumentace, poskytující detailní informace o naměřených hodnotách. Více informací poskytne ochotně obchodní tým společnosti PROFIcomms, která veškeré služby spojené s analýzou a profesionálním návrhem sítě standardně nabízí.

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »