NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

WiFi slaví 20 let

20 Years of Wi-Fi

Letos je to již dvacet let od vzniku WiFi. Přinášíme vám několik zajímavostí, které tato technologie přinesla.

V červnu roku 1999 několik technologických společností vytvořilo obchodní sdružení Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA). Tento moment je považován za počátek rádiových sítí dnes známých jako WiFi. Už ve stejném roce vydala společnost Apple svůj iBook, první počítač s vestavěným adaptérem AirPort, díky čemuž mohl používat WiFi. Jak šel čas, objevovaly se stále nové generace rádiových sítí.

Věděli jste například, že v roce…

1971 – Vznikl na Havaji síťový systém zvaný ALOHA, který položil základy pro další vývoj rádiové komunikace a později i vzniku WiFi sítí. První verze protokolu, na které WiFi fungovala, byla představena až v roce 1997.

2000 – Dostala WiFi označení, které dnes všichni známe? První rok své oficiální existence se totiž tato technologie nazývala Wireless Ethernet. Čeho měl být tento název zkratkou? Vůbec ničeho, ačkoliv se traduje, že jde o zkratku „wireless fidelity“.

2004 – Proběhl podle záznamů organizace Wi-Fi Alliance první komerční let, na kterém se pasažéři mohli k WiFi připojit?

2009 – Spatřil světlo světa nový standard 802.11n (WiFi 4), který přinesl revoluci? Umožnil totiž zvýšení přenosových rychlostí pomocí technologie MIMO, díky které mohlo více antén vytvořit více datových toků. Maximální přenosová rychlost technologie se tak znásobila téměř devětkrát (54 Mb/s vs. 450 Mb/s). Pokud byste dokázali využít maximálních možností této technologie, tak například film Avengers: Infinity Wars ve 4K rozlišení byste v prvním případě stahovali 2 hodiny a 39 minut, ve druhém pak 19 minut.

2011 – Přesáhl globální počet WiFi přístupových bodů jeden milion

2012 – Měla WiFi připojení čtvrtina všech domácností na světě

2018 – Dosáhla globální ekonomická hodnota WiFi technologií 2 bilionů dolarů

2019 – Byly představeny nové přístupové body postavené na standardu WiFi 6, dosahují rychlosti až 5 Gb/s.

2021 – Globální počet přístupových bodů přesáhne 500 milionů. To je pětisetnásobný nárůst za deset let.

2022 – Studie předpovídá, že přes Wi-Fi proteče až 59 % internetového provozu.

WiFi se postupně stala nedílnou součástí našich životů. Její roli potvrzují i následující zajímavosti:

  • Podle průzkumu společnosti IDC z roku 2015 je pro lidi druhou nejdůležitější věcí v životě. Na první místo ji zařadilo 18 % respondentů. Výše se umístilo jen jídlo se 30 %. Naopak za WiFi se umístily například i sex (10 %), televize (8 %) nebo alkohol (4 %).
  • V roce 2016 se v Praze konal SIGNAL festival, který návštěvníkům nabídl i nové funkce na základě pokročilé WiFi analytiky. Návštěvníci se tak mohli například dozvědět, u které expozice se právě nachází méně lidí. WiFi síť tehdy dokázala detekovat více než 600 000 unikátních zařízení návštěvníků.
  • Většina českých škol již WiFi nasadila. Z průzkumu, který proběhl v roce 2016 v rámci série seminářů Roadshow pro školy, vyplynulo, že 56 % českých škol již WiFi mělo zavedeno.
  • Nová technologie WiFi 6 je vybudovaná na stejných základech jako 5G sítě. Důvodem je, aby oba tyto typy sítí podporovaly hladký přechod mezi nimi a do globální sítě mohlo být připojováno ještě více zařízení.
  • První generace WiFi připojení nabízela maximální teoretickou rychlost 11 Mb/s. Zhruba tak rychle stahujete, pokud si pustíte video na YouTube v kvalitě 1080p. Aktuální generace WiFi 6 toto číslo překonala přibližně pětsetkrát.
  • Letiště v Kodani se v roce 2011 rozhodlo, že využije Wi-Fi síť jinak než pouze pro připojení pasažérů. WiFi používá i k lokalizaci cestujících, aby byli rychleji odbaveni a nemuseli tak dlouho čekat.
  • Pro kreativní využití WiFi sítě v České republice se rozhodl fotbalový klub FC Viktoria Plzeň. Fanoušci tak například mohou využít navigace po stadionu, nebo mohou sledovat v aplikaci statistiky z aktuálního utkání v reálném čase.
  • Už v roce 2022 má průměrná rychlost WiFi připojení dosáhnout 54,2 Mb/s. O pět let dříve, tedy v roce 2017, to bylo „pouze“ 24,4 Mb/s. Její rychlost se tak více než zdvojnásobí.
  • WiFi technologie dokážou dosáhnout i mnohem vyšších rychlostí, než mají standardní domácí sítě. Už v roce 2013 byla prolomena magická hranice 1Gb/s.
  • Loni se na zeměkouli vyskytovalo asi 13 miliard zařízení. To znamená, že na každého obyvatele naší planety připadala téměř dvě zařízení, která se dokážou k WiFi připojit.

Ať už využíváte WiFi k připojení se na sociální sítě, sledování videa, hraní, k práci, nebo k digitalizaci svého podnikání, vězte, že nová generace WiFi 6 ve spojení s 5G sítěmi otevře nové možnosti ve všech oblastech života.

Zdroj: Cisco

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »