NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Vysokohustotní řešení nejen pro datová centra

fiber optic cable

Inovativní design systému Centrix umožňuje použití v místech s extrémně vysokou hustotou optických propojů v kompaktním provedení, a poskytuje široký management optických vláken pro aplikace cross-connect v centrálním hubu datového centra.

Systém Centrix umožňuje kapacitu až 4320 LC konektorů v racku o výšce 2200 mm, šířkou 900 mm a hloubkou 300 mm. Takové řešení tedy umožňuje na ploše 1 m2 hustotu až 17 280 portů optických vláken, při použití quad konfigurace, tzn. dva racky vedle sebe a další dva racky zády k nim.

Jednoduchá konstrukce racku poskytuje optimalizovaný patchcord management pro vedení optických vláken bez rizika jakéhokoliv poškození. Díky tomuto sytému může instalační technik bez problému přidat, případně odebrat propojovací patchcord ve velice krátkém časovém úseku, bez ohledu na optickou trasu.

Základem celého systému Centrix je modulární optická kazeta, která dokáže být přizpůsobena různým způsobem, tak aby poskytla požadovanou flexibilitu a funkcionalitu, a to bez požadované ztráty hustoty vláken. Každá kazeta obsahuje management pro vedení vláken, prostor pro uložení svárů optických vláken a čelní panel pro 24 nebo až 36 LC. V případě požadavku lze použít i jiný typ adaptéru SC, E2000/APC, případně zvolit kombinaci s MPO konektorem, které například bylo použito pro jednu aplikaci v ČR.

Pro jednotlivé kazety jsou k dispozici samostatné subracky o velikosti 1, 2 a 4U. Maximální kapacita racku o výšce 2200 mm je 10x 4U subrack. Technici Telehousu mohou následně velice snadno přistupovat k jednotlivým portům, protože kazety mají výsuvný mechanismus a odnímatelný kryt adaptérů.

Corning cables

CorningPoužité optické kabeláže Corning pro vnitřní či venkovní použití, typicky 96 vláken, byly postupně ukončeny na kazetách Centrix a nainstalovány k jednotlivým zákazníkům. Tyto kabely využívají nejnovější typ optického vlákna Corning s nízkou ztrátou útlumu, a to pod označením SMF-28 Ultra, které poskytuje pevný základ vysokého výkonu pro nově instalovanou infrastrukturu. SMF-28 Ultra vlákno nabízí špičkové technické vlastnosti s nízkou ztrátou útlumu a s nízkými ztrátami způsobenými makroohyby. Vlákno Corning´s SMF-28 ULTRA splňuje mezinárodní normu ITU-T G.652D a je vyrobené zlepšenou technologií Corning s nízkým útlumem a malým poloměrem ohybu.

Vlákna s nízkým útlumem tedy umožní propojit jednotlivé lokality na vyšší vzdálenost, zatímco o 1/3 zlepšená odolnost ohybu vlákna umožní instalaci kabeláže i do zdánlivě již zaplněných tras a instalaci do rozvaděčů o menších rozměrech.

Centrix systém tedy představuje kombinaci extrémní flexibility, jednoduchosti a vysoké hustoty. S přehledným patchcord managementem a inovativním vedením jednotlivých vláken je systém Centrix plně funkční systém, který splňuje náročné požadavky na více aplikačních prostorů.

Prvním velkým projektem byl Telehouse London, kde byl na ploše 9717 m2, v 32 místnostech proveden upgrade z 16 000 portů na 130 000 portů, a to vše v požadovaném tříměsíčním termínu. Dalším velkým projektem je výstavba FTTH sítě pro Vivacom Bulgaria, kde je použit venkovní kabinet (viz foto) pro instalaci 2U a 4U Centrix housingů s kazetami pro sváry, případně pro splittery.

FTTH network

V České republice byla pak první instalace řešena v letošním roce. Dle přání zákazníka byl instalován 42U frame s housingy, ve kterých jsou nainstalovány Centrix kazety 36 x LC/APC s MPO řešením, kdy jednotlivé MPO konektory jsou vyvedeny na samostatný MPO adaptér holder, viz foto.

2U a 4U Centrix housing

TelcoVNTV současné době jsou připravovány další projekty i s ostatními velkými operátory, neboť Centrix řešení je ideální jak pro nově budované FTTH sítě, tak do datacenter.

Kompletní řešení Centrix je k vidění ve školicím centru Telco VNT ve Vestci. Jako jediný distributor v Evropě totiž má tu možnost naživo prezentovat systém Centrix.

Commscope