NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

V roce 2025 bude k mobilním sítím 5G připojeno 1,4 miliardy uživatelů

GSMA global data

Podle nejnovější zprávy The Mobile Economy 2019, kterou vypracovala GSMA Intelligence (Asociace GSM), bude v roce 2025 k mobilním sítím 5G připojeno 1,4 miliardy uživatelů, což bude představovat 15 % globálního mobilního trhu. Sítě 5G budou pokrývat 40 % celosvětové populace, tedy přibližně 2,7 miliardy lidí. Doposud zahájilo komerční provoz 13 sítí 5G a do konce letošního roku by mělo přibýt více než 40 dalších. Odhaduje se, že celosvětově investují mobilní operátoři do rozšíření a modernizace svých sítí každoročně 160 miliard USD, a to navzdory různým regulačním a konkurenčním tlakům.

„Nástup 5G představuje klíčový krok při vstupu do éry inteligentní konektivity, která bude v nadcházejících letech společně s rozvojem Internetu věcí, big daty a umělou inteligencí hlavní hnací silou hospodářského růstu,“ uvedl Mats Granryd, generální ředitel GSMA. „Sítě 5G nejenže umožňují transformovat fungování firem a poskytují řadu zajímavých nových služeb, ale mobilní technologie také pomáhají řešit problémy s nedostatečnou přenosovou kapacitou. V příštích několika letech se prostřednictvím mobilních sítí bude moci připojit více než jedna miliarda nových zařízení, což významně podpoří mobilní služby a aplikace v různých oblastech jako zemědělství, vzdělávání nebo zdravotní péče.“

Hlavní zjištění ze zprávy GSMA lze shrnout do následujících bodů:

  • Počet zařízení připojených k mobilním sítím 5G dosáhne do konce roku 2025 1,4 miliardy, tj. 15 % ze všech zařízení připojených k mobilním sítím. Odhaduje se, že asi polovina připojených zařízení bude v USA a 30 % v Evropě a Číně.
  • Současně se očekává rychlý rozvoj sítí 4G, do roku 2025 bude k mobilním sítím 4G připojeno 60 % všech mobilních zařízení (v letošním roce to bylo 43 %).
  • Počet zařízení připojených k Internetu věcí se do konce roku 2025 ztrojnásobí a dosáhne 25 miliard, přičemž příjmy se zvýší čtyřnásobně a dosáhnou 1,1 bilionu USD.
  • Během příštím sedmi let se předpokládá přidání 700 milionů nových uživatelů, přičemž čtvrtina bude pocházet z Indie.
  • Dalších 1,4 miliardy lidí začne používat mobilní přístup k internetu, čímž do konce roku 2025 dosáhne celkových počet uživatelů mobilního přístupu k internetu 5 miliard (více než 60 % světové populace).

Mobilní technologie a služby generovaly v loňském roce 4,6 % globálního HDP, což představuje 3,9 bilionu USD. Předpokládá se, že tato hodnota do roku 2023 vzroste na 4,8 bilionu USD (4,8 % HDP), protože země po celém světě budou stále více těžit z lepší produktivity a efektivity, které přináší zvýšené využívání mobilních služeb. Mobilní ekosystém přinesl v roce 2018 také téměř 20 milionů pracovních míst (přímo nebo nepřímo) a významným způsobem přispěl k financování veřejného sektoru, přičemž jen na daních bylo vybráno více než 500 miliard USD.

Pokud jde o dlouhodobější pohled, odhaduje se, že během příštích 15 let přinesou sítě 5G do globální ekonomiky 2,2 bilionu USD, a to zejména v oblastech jako výroba, veřejné služby a odborné a finanční služby, kde se nové technologie využívají nejvíce.

Zdroj: GSMA

Redaktor: Jaroslav Hrstka

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »