NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Telekomunikační olympiáda 2018

Telekomunikační olympiáda 2018

21. června 2018 se uskutečnil již 16. ročník Telekomunikační olympiády. Tato každoroční akce pořádaná společností Telco VNT ve spolupráci se společností Raycom je největší akcí svého druhu, a za dobu svého konání se stala velice populární ve svém oboru. Účastníci se zde mohli seznámit a vyzkoušet si práci s mnoha produkty pro výstavbu a provoz telekomunikačních sítí.

Telekomunikační olympiádaLetošní ročník se konal v Rozdrojovicích u Brna a přivítal na 150 účastníků z telekomunikačního oboru. Zúčastnili se ho jak zástupci velkých operátorů, zhotovitelů, tak i lokálních ISP a projektantů telekomunikačních sítí, např. T-Mobile Czech Republic a.s., UPC Česká republika s.r.o, ČD-Telematika a.s., Česká Telekomunikační infrastruktura, a.s. (CETIN), SITEL spol s.r.o. a mnoho dalších. Celkem se jednalo o zástupce 32 společností.

RaycomTato akce je koncipována zábavnou formou, kde zástupci z jednotlivých firem mohou vytvořit dvou- až čtyřčlenné týmy, které mezi sebou soutěží ve svých dovednostech.

Pro soutěžící týmy zde byly připraveny celkem čtyři kompletní trasy (3x optická a 1x metalická), které simulují reálnou telekomunikační síť. Úkolem soutěžících je správně zapojit a zprovoznit vybranou trasu.

Dále zde bylo možno vyzkoušet zafukování optických mikrokabelů do mikroturubiček nebo instalaci 50Ω konektorů. Velký zájem byl i o měření útlumu a identifikace událostí na optické trase. Pro zúčastněné byla připravena i výstavka montážních nástrojů s možnosti jeho zapůjčení a vyzkoušení při reálné montáži.

Všechny optické trasy se skládaly z optického rozvaděče, spojky, boxu a koncové zásuvky.

Soutěžící měli za úkol si optický kabel správně připravit a ukončit v uvedeném produktu. V optické spojce si účastníci vyzkoušeli i instalaci průběžného kabelu bez jeho přerušení a odbočení vybraného optického vlákna.

corningJedna optická trasa byla výhradně z produktů od výrobce CORNING, druhá z produktů od výrobce CommScope a třetí trasa se skládala z produktů od ostatních dodavatelů.

CommScopeV metalické trase bylo úkolem rovněž správně připravit kabely a ukončit je na různých typech zářezových svorkovnic, a dále instalace teplem smrštitelné spojky a využití různých způsobů propojení jednotlivých párů. Dalším úkolem zde bylo utěsnit prostup a kabel.

Přítomni na této akci byli také zástupci dodavatelských firem CORNING a CommScope, kteří během dne pomáhali s některými technickými dotazy od našich zákazníků.

Po ukončení soutěžního klání došlo k vyhlášení nejlepších týmů, které obdržely zajímavé ceny za jejich celodenní úsilí.

Jelikož nám počasí v tento den opět přálo, hosté během akce využívali k osvěžení nejen vychlazené pivo a další nápoje, ale i nový hotelový bazén. Vpodvečer bylo zajištěno již tradiční grilování a živá hudba, při které probíhal čilý diskuzní ruch. Dle zpětné reakce účastníků se tato akce opět velice vydařila a těšíme se spolu na další ročník.

Autor: Michal Rýdl, Telco VNT s.r.o.