NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

T-Mobile zvýšil meziročně pokrytí 5G v ČR z 50 na 70 procent

operátor 5G pokrytí

Operátor T-Mobile zvýšil za poslední rok pokrytí sítí 5G v ČR o 20 procentních bodů na více než 70 procent. Průměrná spotřeba mobilních dat se meziročně zvýšila o 43 procent na letošních více než 14 GB. Na setkání s novináři v Praze to uvedl generální ředitel T-Mobilu Jose Perdomo Lorenzo. Ten v české pobočce na konci roku po pěti letech končí a bude zodpovědný za strategii a transformaci celé skupiny Deutsche Telekom.

Konkurenční Vodafone má aktuálně pokryto přes 80 procent populace, což je nejvíce ze všech tuzemských operátorů. O2 je na tom podobně jako T-Mobile. Operátoři navíc společně pokryli všech 61 stanic pražského metra, včetně tunelů.

Před čtyřmi lety přišel T-Mobile s prvními neomezenými datovými tarify, které v současnosti využívá 40 procent zákazníků. Dalších 55 procent zákazníků má k dispozici službu Pořád online. Spolu s rostoucím pokrytím 5G a zvyšováním počtu telefonů umožňujících 5G připojení spotřeba dat podle Lorenza rychle roste. Významným krokem bylo uvedení vlastního cenově dostupného chytrého telefonu T Phone s 5G připojením na podzim loňského roku.

„Výsledkem je, že současná spotřeba dat v naší síti je na úrovni průměru za všechny země skupiny Deutsche Telekom a průměrná cena za jeden GB se jen v posledním roce snížila o 34 procent,“ uvedl. Základní neomezený datový tarif je dostupný za 930 Kč, což je například o polovinu méně než v Německu. Více než dvě třetiny klientů využívají výhody v rámci služby Magenta 1 nebo nějakou zvýhodněnou nabídku, proto mají cenu ještě nižší. „Slevy jsou výrazné české specifikum,“ podotkl.

Rozšiřování 5G vysílačů se ale projevilo i na zvýšení spotřeby elektřiny o zhruba čtyři GWh ročně. Celková spotřeba elektřiny se odhaduje letos na 171 GWh. Za energie celkově platí operátor o 600 procent více. Jen mobilní sítě tvoří 47 procent spotřeby energií.

T-Mobile zároveň letos zvýšil počet optických přípojek na zhruba půl milionu. Jejich výstavbu nicméně brzdí pomalý schvalovací proces na úřadech. Zatímco v tuzemsku je v dosahu optických sítí 38 procent domácností, průměr EU je přes 56 procent a nůžky se podle Lorenza kvůli byrokratickým průtahům stále rozevírají.

T-Mobile patří do nadnárodní skupiny Deutsche Telekom. S celkem 6,5 milionu mobilních zákazníků je největším operátorem v zemi. Množství diváků Magenta TV se letos zvýšilo o 13 procent na 261 000.

TZ

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »