NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Švédští operátoři spouští 5G sítě

Stockholm

Švédské telekomunikační společnosti Telia a Tele2 oznámily spuštění komerčních 5G sítí.

Společnost Telia Sweden ve svém prohlášení uvedla, že 25. května ve Stockholmu zahájila svou první hlavní komerční 5G síť. Síť, která již několik týdnů fungovala, v současné době zahrnuje 15 základních stanic. Telia si klade za cíl rozmístit v průběhu června více než 60 nových základnových stanic s cílem pokrýt většinu centrálního Stockholmu v nadcházejících měsících.

Telia rovněž poznamenala, že rozšíření sítě 5G probíhá ve 12 městech včetně Göteborgu a Malmö, kde se očekává, že služby 5G budou zahájeny koncem tohoto roku. Telia spolupracuje na nasazení infrastruktury 5G v severské zemi se společností Ericsson.

K nové síti se budou moci připojit zákazníci s předplatným Telia Mobil nebo Telia Jobbmobil (firemní zákazníci), kteří mají chytré telefony připravené na 5G a nacházejí se v oblasti s pokrytím 5G.

Společnost Tele2 uvedla, že 24. května spustila komerční 5G síť. Dále uvedla, že zákazníci společnosti si budou moci užít mobilní sítě nové generace ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö.

Služby 5G budou nabízeny s využitím šířky pásma 80 megahertzů ve spektru C-Band.

„Vláda odložila plánovanou dražbu spektra 5G ve Švédsku, což je nešťastné, protože zavedení 5G je zásadní pro řízení digitalizace veřejného i soukromého sektoru. V Tele2 jsme se rozhodli koupit další frekvence, abychom dosáhli 80 [megahertz] jedinečné šířky na C-pásmu, a proto můžeme zahájit skutečné 5G již před léto,“ řekl Anders Nilsson, generální ředitel a prezident Tele2.

Od 24. června 2020 získají všichni zákazníci s předplatným Tele2 Unlimited a mobilním telefonem kompatibilním s 5G ze série Samsung Galaxy S20 bezplatný přístup k 5G síti Tele2.

Mezitím Tre Sweden oznámila, že v červnu zahájí provoz 5G služeb v Malmö, Lundu, Helsingborgu, Vasterasu, Uppsale a západní části Stockholmu.

Švédská pošta a telekomunikační agentura (PTS) očekává, že v listopadu 2020 udělí 5G spektrum v pásmech 2,3 GHz a 3,5 GHz.

V pásmu 3,5 GHz bude prodáno až 15 celostátních licencí s maximálním počtem 320 megahertzů frekvencí. Celkem bude rovněž nabídnuto 80 megahertzů v rozsahu 2,3 ​​GHz, rozdělených do osmi celostátních koncesí.

Zdroj: rcrwireless.com

PROFiber Networking FO-01 Základy vláknové optiky
telekomunikace

Kurz: FO-01 Základy vláknové optiky

Cílem kurzu FO-01 Základy vláknové optiky je poskytnout základní znalosti včetně praktických zkušeností pro práci s optickými vlákny. Kurz je vhodný pro méně zkušené pracovníky

ČÍST DÁLE »