NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Starlink uvádí na trh prémiové satelitní širokopásmové připojení

Starlink Premium satellite broadband

Satelitní internetová služba Starlink společnosti SpaceX spustila Starlink Premium, novou úroveň služeb s vyšší rychlostí a vyšší cenou. Starlink Premium nabízí vyšší rychlost odesílání a stahování, až dvakrát až třikrát rychlejší než je základní služba. Nebo až 20-40 megabitů za sekundu (Mbps) upload, 150-500 Mbps download, podle Starlink. Stojí také pětkrát tolik. Starlink říká, že služba Premium je zaměřena na „super uživatele“ a malé podniky, které hledají špičkový výkon.

Standardní služba Starlink stojí 99 USD měsíčně a vyžaduje jednorázovou vratnou zálohu 99 USD a hardwarový poplatek 499 USD. Starlink Premium dělá čest svému jménu svými náklady na instalaci. Bude vás to stát 500 USD (vratná záloha) a 2 500 USD předem za hardware plus 500 USD měsíčně. Společnost očekává, že zavede Premium někdy během druhého kalendářního čtvrtletí roku 2022.

Starlink Premium podle generálního ředitele Elona Muska používá jinou anténu než základní služba. Musk nabídl několik podrobností v nedávných příspěvcích na sociálních sítích. Anténa má dvakrát větší plochu než standardní fázovaná anténa Starlink a podporuje širší úhel skenování, řekl.

Standardní služba Starlink funguje pouze na jedné konkrétní, pevné adrese. Starlink Premium funguje tam, kde to předplatitel potřebuje, a je ochoten zaplatit a nastavit nové zařízení. Je to proto, že Starlink Premium nabízí neomezené umístění služeb, což je úvaha pro podniky a instituce s více pobočkami.

„Objednejte si tolik Starlinků, kolik potřebujete, a spravujte všechna svá servisní místa, bez ohledu na to, jak jsou vzdálená, z jednoho účtu,“ uvedla společnost.

Starlink poskytuje internetové služby do vzdálených míst prostřednictvím konstelace satelitů (nazývaných „smallsats“, v jazyce Starlink). Některé komunikační satelity mohou vážit tuny a mít délku jako školní autobus. Malé satelity Starlink mají velikost stolu a každý váží asi 500 liber (226 kg).

Starlink poskytuje vyšší přenosové rychlosti a nižší latenci než zavedení poskytovatelé satelitního internetu. Společnost tvrdí, že je to výsledek satelitní sítě. Jeho satelity operují na oběžné dráze 340 mil (547 km) nad zemským povrchem. To je mnohem méně než oběžná dráha 22 000 mil jiných komunikačních satelitů zaparkovaných na geosynchronní oběžné dráze.

Širokopásmové služby LEO se rozšiřují

SpaceX vynáší satelity na oběžnou dráhu od roku 2018. Nedávný lednový start přidal dalších 49 do mixu a další starty má společnost naplánované v průběhu roku. Síť v současnosti zahrnuje přibližně 2000 satelitů. SpaceX nakonec plánuje mít tisíce dalších, což potenciálně pokryje planetu. Federální komise pro komunikace (FCC) udělila společnosti SpaceX povolení k vypuštění až 12 000 satelitů.

Starlink plánuje hlasové služby a služby Lifeline. Společnost uvedla, že zaznamenala velký zájem ze strany nedostatečně obsluhovaných a vzdálených domorodých komunit, záchranářů a škol. V květnu společnost oznámila plány na využití infrastruktury Google Cloud k poskytování služeb na okraji sítě.

Starlink je prvním lídrem na vznikajícím, specializovaném trhu pro satelitní širokopásmové služby LEO. Amazon pracuje na širokopásmové službě LEO nazvané Project Kuiper, ale společnost říká, že je ještě několik let od komercializace. OneWeb vypustil satelity a plánuje zahájit komerční provoz v roce 2022, po bankrotu a reorganizaci v roce 2020, kdy byl prodán britské vládě a indické telco Bharti Enterprises. Kanadský satelitní operátor Telesat slibuje „spolehlivá, bezpečná širokopásmová připojení podobná vláknům“, až se jeho služba LEO spustí.

Zdroj: rcrwireless.com

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »