NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

SpaceX ztrácí po geomagnetické bouři až 40 satelitů Starlink

SpaceX

SpaceX ztratila až 40 z nejnovější tranše satelitů poté, co geomagnetická bouře přerušila proces rozmístění.

V prohlášení z 8. února společnost uvedla, že její Falcon 9 vypustil 3. února 49 satelitů Starlink na nízkou oběžnou dráhu Země, přičemž každý z nich rozmístil na zamýšlenou počáteční oběžnou dráhu ve výšce 210 km a dosáhl řízeného letu.

„Satelity rozmístěné ve čtvrtek byly bohužel významně ovlivněny páteční geomagnetickou bouří. Tyto bouře způsobují oteplování atmosféry a zvýšení hustoty atmosféry v našich malých nadmořských výškách.“

Palubní GPS naznačuje, že rychlost eskalace a závažnost bouře způsobila zvýšení atmosférického odporu až o 50 procent výše než při předchozích startech.

Tým Starlink navedl satelity do bezpečného režimu, ve kterém budou létat bokem, aby se minimalizoval odpor, aby se účinně „kryly před bouří“. Většina nedávno vypuštěných satelitů však byla ztracena.

“Předběžná analýza ukazuje, že zvýšený odpor v nízkých nadmořských výškách zabránil satelitům opustit bezpečný režim a zahájit manévry zvedající je na oběžnou dráhu a až 40 satelitů znovu vstoupí nebo již znovu vstoupilo do zemské atmosféry.”

Satelitní společnost uvedla, že normálně rozmístí své satelity na tyto nižší oběžné dráhy, než se přesune na zamýšlenou konečnou dráhu letu, takže pokud některý satelit neprojde počáteční kontrolou systému, bude rychle vyřazen z oběžné dráhy atmosférickým odporem.

Předchozí zprávy naznačují, že každý satelit Starlink by mohl stát až 250 000 dolarů, což znamená, že selhání může společnost stát až 10 milionů dolarů.

Středisko pro předpověď počasí ve vesmíru zavedlo hlídku bouře v den startu i den předtím, a to díky erupci emitované plným halo výronem koronální hmoty.

SpaceX poznamenal, že družice vycházející z oběžné dráhy představují „nulové riziko kolize s jinými družicemi“ a během opětovného vstupu se rozpadnou.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: Jim Grossmann