NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Rusko vyhodilo do vzduchu satelit v testu ASAT

Russia ASAT test

Ruská družice byla zničena při zkoušce zbraní, která vytvořila mrak trosek s tisíci potenciálně ničivých kusů.

Zaniklý satelit Cosmos-1408 obíhal ve výšce přibližně 485 kilometrů, ale zdánlivě se rozpadl koncem 14. listopadu nebo začátkem 15. listopadu východního času.

Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států amerických Ned Price potvrdil, že satelit byl zničen protidružicovou zbraní (ASAT).

“Spojené státy s jistotou vědí, že vznikající fragmenty v době testu a z hlediska parametrů oběžné dráhy nepředstavovaly a nebudou představovat žádnou hrozbu pro orbitální stanice, satelity a vesmírnou aktivitu,” uvedlo ministerstvo.

“Ruská federace bezohledně provedla destruktivní satelitní test protidružicové střely s přímým výstupem proti jednomu ze svých vlastních satelitů,” řekl na brífinku ministerstva zahraničí 15. listopadu. „Test zatím vytvořil přes 1500 kusů sledovatelných orbitálních úlomků a stovky tisíc kusů menších orbitálních úlomků, které nyní ohrožují zájmy všech národů. Nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost kosmického prostoru a jasně ukazuje, že ruská tvrzení, že se staví proti zbrojení ve vesmíru, jsou falešná a pokrytecká.”

Následně byla posádka ISS instruována, aby se ukryla ve svých lodích Crew Dragon a Sojuz kvůli „mraku trosek“, který zde zůstal asi dvě hodiny.

“Jsem pobouřen tímto nezodpovědným a destabilizujícím činem,” řekl administrátor NASA Bill Nelson v prohlášení. “Vzhledem k dlouhé a legendární historii lidských kosmických letů je nemyslitelné, že by Rusko ohrozilo nejen americké a mezinárodní partnerské astronauty na ISS, ale také jejich vlastní kosmonauty.” Trosky, dodal, také ohrožují čínskou vesmírnou stanici.

Cosmos 1408 byl sovětský satelit ELINT (Electronic and Signals Intelligence) vypuštěný v roce 1982 a měl hmotnost 2200 kg. LeoLabs, která sleduje vesmírný odpad, uvedla, že podél pólů ve výškách od 440 do 520 km se pohybuje nejméně 100 kusů sledovatelného odpadu. Společnost LeoLabs od té doby aktualizovala toto číslo na více než 200 a uvedla, že očekává, že bude vydávat varování o kolizi po mnoho let, aby pomohla satelitním operátorům vyhnout se novému poli trosek.

“Rusko prokázalo záměrné ignorování bezpečnosti, bezpečnosti, stability a dlouhodobé udržitelnosti vesmírné domény pro všechny národy,” uvedl v prohlášení generál James Dickinson, velitel amerického vesmírného velitelství. “Ruské testy protisatelitních zbraní s přímým výstupem jasně ukazují, že Rusko pokračuje v prosazování protivesmírných zbraňových systémů, které podkopávají strategickou stabilitu a představují hrozbu pro všechny národy.”

Ruská armáda potvrdila test ASAT: “Dne 15. listopadu ruské ministerstvo obrany úspěšně provedlo test, ve kterém byl zasažen ruský nefunkční satelit Tselina-D, na oběžné dráze od roku 1982,” stojí v prohlášení.

ASAT mohou mít různé formy, ale často se jedná o přizpůsobené balistické střely odpalované buď z letadel, nebo přímo z odpalovací rampy. Je známo, že Rusko vyvíjí nové schopnosti, včetně rakety PL-19 Nudol s přímým stoupáním.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »