NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

První družice vypuštěné ze západu Evropy nedosáhly oběžné dráhy

LauncherOne Cosmic Girl

První vyslání družic ze západní Evropy bylo neúspěšné. Raketa vypuštěná v noci na dnešek speciálně upraveným Boeingem 747 společnosti Virgin Orbit, který odstartoval z letiště u města Newquay v britském Cornwallu, kvůli “anomálii” nedosáhla oběžné dráhy. Na twitteru o tom informovala Virgin Orbit. Podle agentury DPA jde o těžkou ránu ambiciózním plánům Británie, která se chtěla postavit do čela evropského vesmírného průmyslu.

“Zdá se, že nám anomálie zabránila v dosažení oběžné dráhy. Vyhodnocujeme informace,” napsala na twitteru společnost Virgin Orbit, jejímž spoluvlastníkem je britský miliardář Richard Branson. “Odstraňujeme předchozí tweet o dosažení oběžné dráhy. O další informace se podělíme, jakmile to bude možné,” dodala. Výkonný ředitel firmy Dan Hart v prohlášení uvedl, že společnost podnikne nápravné kroky a doufá, že se se vrátí na oběžnou dráhu, jakmile bude dokončeno vyšetřování.

Raketa nedosáhla požadované výšky a devět satelitů zhruba o velikosti krabice od bot nebylo možné vypustit, uvedl Matt Archer z britské vesmírné agentury. Zda a kde části rakety spadnou zpátky na Zemi, není jasné. Zasaženy by však byly v tomto případě neobydlené oblasti, ujistil Archer, který potvrdil, že v příštích dnech má vyšetřování odhalit, jak došlo k technickému selhání a co bude dál.

Upravený letoun vypustil raketu LauncherOne nesoucí devět satelitů ve výšce zhruba 10.700 metrů. Stroj odstartoval před půlnocí SEČ s raketou upevněnou pod křídlem a zamířil nad Atlantický oceán. Když se zažehl druhý stupeň raketového pohonu, “došlo k systémové anomálii, která misi předčasně ukončila”, poznamenala společnost Virgin Orbit. Dodala, že to bylo poprvé, co její nosná raketa satelity nedopravila podle plánu na oběžnou dráhu. Předchozí podobné lety v USA byly úspěšné.

Vzletu stroje nazvaného Cosmic Girl přihlíželo kolem 2000 lidí. Boeing raketu vypustil přibližně po hodině letu. Letadlo se posléze vrátilo na dráhu v Newquay.

Letovisko v jihozápadní Anglii, které má 20.000 obyvatel, takzvaný horizontální start nosné rakety katapultoval do centra pozornosti jako možné západoevropské centrum pro vypouštění malých družic. O to větší bylo ve Spojeném království zklamání z nezdaru.

“Newquay, máme problém,” konstatovala televize Sky News. Jinak rezervovaná BBC hovořila ještě před startem o “milníku” pro britské vesmírné letectví a o “zrození domácího průmyslu nosných raket”. Před půldruhým rokem tehdejší premiér Boris Johnson nadšeně ohlašoval, že se z jeho země stane “galaktická Británie”. Na počest legendární britské rockové kapely Rolling Stones byla mise pojmenována podle jejího hitu Start Me Up.

Británie se chce stát největším komerčním poskytovatelem startů malých satelitů v Evropě. Vláda v Londýně doufá, že kosmický průmysl v příštím desetiletí britskému hospodářství přinese 3,8 miliardy liber (téměř 104 miliardy korun).

Britský ministr průmyslu a obchodu Grant Shapps potvrdil, že ambice země stát se přední destinací pro starty malých satelitů zůstává navzdory neúspěchu první mise nedotčena a že bude následovat další pokus. “Vesmír je obtížný,” řekl Sky News. “Skvělé na této technologii je, že se nikdo nezranil, piloti se vrátili v letadle. Není pochyb o tom, že se zvednou, opráší se a půjdou do toho znovu,” řekl Shapps.

TZ/ČTK