Počet celoplošných televizních programů, které mohou Češi přijímat z pozemních vysílačů, se za posledních deset let zvýšil ze čtyř na 37. Výrazné navýšení, včetně přechodu na vysoké rozlišení HD, umožnil přechod na digitální standard DVB-T a později DVB-T2. Poslední analogový terestrický vysílač byl vypnut právě před deseti lety. Vyplývá to z údajů serveru Televizniweb.cz.
Od televizní digitalizace se podle provozovatele stránek Televizniweb.cz a mediálního experta Jana Potůčka očekával vstup nových hráčů na trh. To se ale příliš nenaplnilo, snad s výjimkou skupiny TV Barrandov, dodal.
„Spíše došlo k rapidnímu nárůstu počtu tematických kanálů tří největších televizních skupin v zemi, tedy Novy, Primy a také ČT. Všechny si zachovaly přibližně stejný podíl na trhu jako před digitalizací, přičemž Nova mírně ztratila a ČT naopak podíl zvýšila,“ podotkl.
Podle Eriky Luzsiczy z distribuční firmy Axocom byla hlavní změnou diverzifikace obsahu. To znamená, že největší komerční hráči na trhu s cílem udržet a případně i navýšit reklamní zisky zaplnili tento volně dostupný prostor dalšími kanály. Těch už jsou v případě komerčního tandemu skoro dvě desítky.
„Nové kanály sice nešly primárně po originalitě, často jde spíš o recyklaci obsahu, nicméně cíl splnily. Tedy zabránit odklonu diváků od terestriky přechodem za dalšími možnostmi, tedy placenou TV. To je jeden z důvodů, proč si terestrické vysílání stále drží svoji výsadní pozici a proč zbytek trhu roste jen pozvolna,“ podotkla.
Podíl příjmu televize přes terestrické vysílání se pohybuje okolo 55 procent, což je zhruba stejně jako před deseti lety. Výrazně se zvýšil podíl příjmu IP TV, který za posledních pět let stoupl pětkrát na 22 procent. Následuje satelitní příjem s pětinovým podílem a kabelová televize se 14 procenty.
Televizní digitalizace a zejména nedávný přechod na DVB-T2 navíc podle Potůčka znamenaly zásadní změnu ve vybavenosti domácností chytrými televizory, což vede k masivnímu rozvoji streamovacích služeb. „Dá se říci, že služby jako Netflix nebo HBO GO (brzy již HBO Max) vděčí televizní digitalizaci za jednodušší přístup k divákům v Česku. Pozornost diváků se tak rozmělňuje mezi tyto služby a klasické lineární vysílání, přičemž podíl streamovacích služeb na času stráveném u obrazovky roste a u lineárního vysílání klesá,“ doplnil.
Zdroj: ČTK/allnews.cz