NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Pět operátorů oficiálně zahajuje globální AI alianci pro telekomunikace

globální aliance AI pro telekomunikace

Deutsche Telekom, e& Group, Singtel, SoftBank a SK Telecom na MWC Barcelona 2024 oficiálně zahájily Global Telco AI Alliance (GTAA).

Během zahajovací akce telekomunikační společnosti také oznámily plány na založení společného podniku, jehož prostřednictvím společnosti plánují vyvinout velké jazykové modely (LLM) speciálně přizpůsobené potřebám telekomunikačních společností. LLM budou navrženy tak, aby pomohly telekomunikačním společnostem zlepšit jejich interakce se zákazníky prostřednictvím digitálních asistentů a chatbotů.

Partneři také poznamenali, že hlavním cílem JV je vyvinout vícejazyčné LLM optimalizované pro jazyky včetně korejštiny, angličtiny, němčiny, arabštiny a japonštiny, přičemž plány na další jazyky budou dohodnuty mezi zakládajícími členy.

Ve srovnání s obecnými LLM jsou LLM specifické pro telekomunikace specifičtější pro telekomunikační doménu a lépe chápou záměr uživatele, uvedli partneři.

JV také oznámil plány zaměřit se na zavádění inovativních aplikací AI přizpůsobených potřebám členů Global AI Telco Alliance na jejich příslušných trzích, což jim umožní oslovit globální zákaznickou základnu přibližně 1,3 miliardy uživatelů v 50 zemích.

Partneři také uvedli, že založení JV by mělo být dokončeno během tohoto roku a dodali, že již zahájili práce na výcviku modelu. Toto cílené školení zajišťuje, že LLM rozumí jedinečnému jazyku a potřebám telekomunikačních operátorů.

„Chceme, aby naši zákazníci zažili ty nejlepší možné služby. AI nám v tom pomáhá. Již dnes v Německu zpracovává více než 100 000 dialogů zákaznických služeb měsíčně prostřednictvím generativní AI. Díky integraci velkých jazykových modelů specifických pro telco se náš chatbot „Frag Magenta“ stává ještě více zaměřeným na člověka: AI personalizuje konverzace mezi zákazníky a chatboty. A náš společný podnik sbližuje Evropu a Asii,“ řekla Claudia Nemat, členka představenstva pro technologie a inovace ve společnosti Deutsche Telekom.

Ryu Young-sang, generální ředitel SK Telecom, řekl, že telekomunikační společnosti potřebují vyvinout LLM na míru pro telekomunikační průmysl, aby byly telekomunikační operace efektivnější, a dodal, že konečným cílem je objevit nové obchodní modely předefinováním vztahů se zákazníky.

V loňském roce SK Telecom a Deutsche Telekom oznámily plány na společný vývoj jazykového modelu specifického pro dané odvětví. Obě telekomunikační společnosti uvedly, že nová nabídka bude speciálně přizpůsobena požadavkům digitálních asistentů v zákaznických službách a usnadní telekomunikačním společnostem efektivní a rychlé nasazení generativních modelů umělé inteligence.

SK Telecom a Deutsche Telekom rovněž oznámily plány na spolupráci se společnostmi v oblasti umělé inteligence, jako jsou Anthropic a Meta, na společném vývoji vícejazyčného velkého jazykového modelu přizpůsobeného potřebám telekomunikačních společností s plány na odhalení první verze LLM specifického pro telekomunikace v první čtvrtletí roku 2024.

Zdroj: rcrwireless.com