NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Ookla: Rychlost globální mobilní sítě vzrostla v roce 2022 o 17 %

broadband optical cable

Pevné a mobilní sítě po celém světě se podle nových údajů společnosti Ookla v loňském roce nadále zrychlovaly. V průměru se rychlost stahování globální mobilní sítě mezi listopadem 2021 a listopadem 2022 zvýšila o 16,8 %, zatímco rychlost pevného širokopásmového připojení celosvětově vyskočila o 28 %.

Globální rychlost odesílání zaznamenala 9% nárůst v mobilních sítích a nejméně 30% nárůst v pevných sítích. Latence zůstala stejná u pevných širokopásmových sítí na 10 ms, zatímco v mobilních sítích se mírně snížila z 29 milisekund v roce 2021 na 28 ms v roce 2022.

Pokud jde o rychlosti sítě podle zemí, Ookla jmenovala 10 zemí s nejrychlejšími pevnými rychlostmi stahování širokopásmového připojení. Jsou to: Chile, Čína, Singapur, Thajsko, Hongkong, Spojené státy americké, Dánsko, Spojené arabské emiráty, Monako a Rumunsko.

Katar se dostal na první místo v rychlosti mobilních sítí, protože místní operátoři investovali do zlepšení dosahu 5G a rychlosti tažené jak horlivým přechodem na 5G, tak touhou předvést své schopnosti na globální scéně.

GSMA koncem roku 2022 uvedla, že lídr místního trhu Ooredoo Qatar dosáhl v prvním čtvrtletí loňského roku 99,5% pokrytí populace, přičemž Vodafone Qatar „se zavázal k téměř univerzálnímu pokrytí do konce roku 2022“. Oba operátoři dosáhli podle údajů společnosti Ookla střední rychlosti sítě vyšší než 400 Mbps do druhého čtvrtletí roku 2022.

Dalšími 9 zeměmi s nejvyšší rychlostí mobilních sítí na globální bázi byly Spojené arabské emiráty, Norsko, Jižní Korea, Dánsko, Čína, Nizozemsko, Macao, Bulharsko a Brunej.

Všechny tyto země mají střední rychlost stahování v mobilních sítích vyšší než 100 Mbps. Rychlost v Kataru byla 176,18 Mbps, v porovnání s 98,10 Mbps v předchozím roce.

Zdroj: rcrwireless.com