NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nové přístupové body pro vnitřní i venkovní použití

přístupové body pro vnitřní i venkovní použití

Dvě novinky v podobě bezdrátových dvoupásmových přístupových bodů (AP) EAP610-Outdoor (AX1800) a EAP653 (AX3000) nabízí podporu standardu Wi-Fi 6 a jsou určeny pro využití v exteriéru a interiéru.

Novinky díky své podpoře standardu Wi-Fi 6 (802.11ax) nabízí ultra vysoké přenosové rychlosti ve dvou pásmech a zároveň nadstandardní kapacitu, což znamená, že je vhodná i do prostředí s vysokou hustotou provozu.

TP-Link EAP610-Outdoor je přístupový bod určený pro montáž na zeď, a to, jak již bylo řečeno, do venkovního prostředí. Díky podpoře standardu AX1800 činí maximální rychlost připojení až 1,8 Gbit/s a určený je pro oblasti s vysokým pohybem uživatelů, jako jsou venkovní bazény, zahrádky restaurací, zábavní parky, festivaly i koncerty pod širým nebem.

TP-Link EAP653 pak přináší vysoké přenosové rychlosti ve dvou pásmech, a to s kombinovanou rychlostí až 2 976 Mb/s. Z toho ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz se jedná o 574 Mb/s a v pásmu 5 GHz o 2 402 Mb/s. Kromě toho je přístupový bod ideální pro prostředí s vysokou hustotou provozu, protože podporuje technologii HE160 (160MHz kanál), a má tak dvojnásobnou kapacitu pro data přenášená během špičky v jednom datovém proudu. Dokonale se tak hodí třeba pro provozy typu pohostinství, restaurací, obchodních center, zasedacích místností nebo vlakových nádraží.

Omada SDN jako inteligentní cloudové řešení

Inteligentní cloudové řešení Omada SDN pro firemní sítě je platformou softwarově definovaných sítí, která integruje síťová zařízení, včetně právě přístupových bodů, switchů a bran. V důsledku toho získáte výkonnou podnikovou síť s vyšší efektivitou, zabezpečením a spolehlivostí. K dispozici je také 100% centralizovaná cloudová správa celé sítě, a to odkudkoliv prostřednictvím jednoho jediného rozhraní, dostupná z mobilu, tabletu i PC.

Oba přístupové body, EAP610-Outdoor i EAP 653 se do platformy Omada SDN samozřejmě bez problémů integrují, jakož i do technologie Omada Mesh, díky které zvládne bezdrátově rozšířit Wi-Fi signál i do prostor, které je obtížné pokrýt pomocí kabelů. Optimalizovaný výkon sítě pomocí inteligentního vlastního uspořádání znamená volbu té nejlepší cesty mezi přístupovými body EAP, a uživatelé tak zůstanou on-line i v případě vyššího provozu v síti. Zátěž se rozloží mezi dostupné přístupové body tak, aby se zajistila komunikace všem připojeným zařízením.

Ethernetový port i PoE

TP-Link EAP610-Outdoor i EAP 653 disponují také gigabitovým ethernetovým portem pro rychlé připojení, což znamená lepší a rychlejší spojení se světem prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi. Díky kompatibilitě se standardem 802.3at PoE (Power-over-Ethernet) je řešení vhodné pro flexibilní nasazení, neboť k tomuto exteriérovému přístupovému bodu budete muset tahat pouze jeden kabel pro data i napájení, a to právě ten ethernetový s podporou PoE. Samozřejmostí je však i možnost klasického napájení přes DC adaptér do zásuvky, který je součástí balení.

Roaming bez komplikací i zvýšená účinnost sítě

Rychlý roaming automaticky přepíná klienty na přístupový bod s optimálním signálem, zajišťuje plynulé přepínání při pohybu v pokryté oblasti a umožňuje nepřerušovaný chod citlivých aplikací, jako jsou streaming videa, VoIP a videokonference. Uživatel tak ani nepozná, k jakému bodu je právě připojen.

Kromě toho je díky řadě pokročilých funkcí posílena účinnost a efektivita sítě. Za všechny jmenujme Band Steering pro automatický přesun dvoupásmových zařízení do 5GHz pásma; Load Balance pro bezproblémové využití sítě v prostředí s vysokou hustotou provozu; a Airtime Fairness pro zvýšení průměrné propustnosti sítě na místech, která upřednostní rychlejší zařízení před těmi staršími a pomalejšími. Vyšší rychlosti a nižší prodlevu u většího množství zařízení zajišťují i technologie jako OFDMA a MU-MIMO.

Zabezpečená síť s přihlášením pro hosty

Přihlášení do sítě pro hosty (pomocí až 16 identifikátorů SSID, tedy názvů sítě) můžete zabezpečit ověřením přes Facebook nebo SMS, což znamená vyšší úroveň zabezpečení i zjednodušený proces přihlašování. A za zmínku jistě stojí podpora šifrovacího protokolu WPA3.

EAP610-Outdoor je naprosto odolný vůči vniknutí prachu, nárazům, vibracím a vlhkosti a je spolehlivý i v těch nejnáročnějších prostředích. EAP653 má zase elegantní průmyslový design ve výrazně menším provedení, které usnadňuje montáž.

TZ