NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Nokia dosáhla rekordu v rychlosti stahování pomocí spektra mmWave

New Nokia AirScale radios and small cells

Finský prodejce Nokia uvedl, že dosáhl trvalé průměrné rychlosti stahování přes 2 Gb/s pomocí spektra milimetrových vln (mmWave) a 5G pevného bezdrátového přístupu (FWA) na vzdálenost 10,86 kilometrů.

Ve zprávě evropský prodejce poznamenal, že těchto rekordních rychlostí stahování bylo dosaženo pomocí řešení Nokia 5G s rozšířeným dosahem mmWave v testovacím zařízení OuluZone ve finském Oulu.

Test využíval AirScale baseband a AirScale 24 GHz mmWave a Nokia FastMile 5G PoC CPE. Nokia také uvedla, že testování zahrnovalo osm komponentních nosičů (8CC) v downlinku, které agregovaly 800 megahertzů mmWave spektra. To umožnilo maximální rychlost stahování 2,1 Gbps a rychlost uplinku 57,2 Mbps.

Podle Nokie tento nový úspěch pokládá základy pro vysoce kvalitní řešení připojení k internetu dodávané prostřednictvím technologie FWA do oblastí, kde kabelové připojení není vždy možné.

Zařízení Nokia FastMile 5G PoC použité v těchto testech je v současné době testováno velkými operátory po celém světě. Prodejce vysvětlil, že vysokých rychlostí na značné vzdálenosti lze dosáhnout pomocí 360° antény zařízení, která se dynamicky přizpůsobuje měnícím se podmínkám.

Ari Kynäslahti, vedoucí strategie a technologie ve společnosti Nokia Mobile Networks, řekl: „Právě jsme vytvořili nový rychlostní rekord pro rozšířený dosah 5G mmWave. To ukazuje, že řešení mmWave budou pro operátory základním stavebním kamenem pro efektivní poskytování širokého, multigigabitového širokopásmového pokrytí 5G svým zákazníkům v městských, příměstských a venkovských oblastech, které doplní spektrum pod 6 GHz.“

V listopadu 2022 Nokia a australský operátor TPG Telecom dosáhli rychlosti uplinku 5G 2 Gbps s využitím jeho mmWave spektra.

Nokia tehdy poznamenala, že této rekordní rychlosti bylo dosaženo během živé demonstrace v laboratoři Nokia 5G Futures Lab v australském Sydney.

Nokia uvedla, že nový rekord 5G uplink umožní prodejci a jeho zákazníkům, včetně TPG Telecom, nabízet služby s nízkou latencí pro průmyslové a IoT aplikace, které vyžadují vysokorychlostní uplinkové připojení. Nokia také uvedla, že se očekává, že řešení bude plně nasazeno během roku 2023, až budou dostupná zařízení, která tuto funkci podporují.

Živá demonstrace zahrnovala komerčně dostupnou základnovou stanici Nokia AirScale 5G mmWave využívající 26 GHz spektrum TPG Telecom pro bezdrátové připojení k 5G zařízení napájenému systémem Snapdragon X65 5G Modem-RF s anténními moduly Qualcomm QTM545 mmWave čtvrté generace. Nokia navíc nasadila svou technologii pro agregaci operátorů (CA), aby plně využila dostupná aktiva spektra. Nastavení CA zahrnovalo čtyři nosné komponenty po 100 megahertzech v pásmu 26 GHz.

Zdroj: rcrwireless.com

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »