NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

NBN dosáhla rychlosti téměř 1Gbps na 5G mmWave na vzdálenost 7,3 km

5G Australia

Australská National Broadband Network (NBN) si nárokuje světový rekord v přenosu 5G s dlouhým dosahem s využitím spektra milimetrových vln během živého testování v lokalitě poblíž Mortlake ve státě Victoria. Se svými partnery – Ericsson, Qualcomm a Casa Systems – NBN dosáhla rychlosti téměř 1Gbps na 5G mmWave na vzdálenost 7,3 km, což je dvojnásobek vzdálenosti zaznamenané na místě tři měsíce předtím.

I když je vzdálenost již působivá, NBN uvedla, že očekává další testování k dosažení ještě většího dosahu.

Pevná bezdrátová síť NBN pokrývá více než 620 000 míst po celé Austrálii, přičemž více než 90% zákazníků je v současné době do 7,3 km od umístění buňky. Společnost uvedla, že její síť má „jedinečné požadavky na dlouhý dosah“ a dodává, že měření v terénu „poskytnou vodítko pro vývoj dodavatelů bezdrátových technologií“ a pomohou poskytovateli „porozumět nákladově nejefektivnějším a nejúčinnějším způsobům integrace 5G do rozvíjející se síťové architektury.“

NBN uvedla, že její síť vykazuje úrovně spektrální účinnosti nad 4 bps/Hz v downlinku a 1,6 bps/Hz v uplinku.

Na konci roku 2020 však australský labouristický vůdce Anthony Albanese kritizoval síť NBN a řekl, že stojí 27 miliard dolarů z rozpočtu a je čtyři roky pozadu, kvůli obavám, že 2% provozoven v síti nebylo schopno dosáhnout minimálního cíle 25 Mb/s.

NBN ustoupila a uvedla, že na rychlost sítě může mít vliv řada faktorů, mnohé mimo její kontrolu.

“Je důležité si uvědomit, že drtivá většina míst, která v současné době nemohou získat 25 Mbps, má přístup k více než 20 Mbps,” uvedla NBN.

V září oznámila společnost NBN plány investovat 3,5 miliardy australských dolarů na zavedení optických vláken „hlouběji a blíže k domovům a podnikům“. Podle federálního ministra komunikace Paula Fletchera povede aktualizace k tomu, že do roku 2023 bude mít 75% všech pevných linek v Austrálii přístup k „ultrarychlým širokopásmovým rychlostem až 1 gigabit za sekundu“.

Zdroj: rcrwireless.com