NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Maxis spouští 5G v Malajsii prostřednictvím dohody o přístupu k síti s DNB

Maxis Communications

Malajský mobilní operátor Maxis se stal posledním z hlavních operátorů v zemi, který spustil služby 5G.

Ve zprávě Maxis uvedl, že spouští 5G pro koncové uživatele prostřednictvím sítě provozované místní státní společností Digital Nasional Berhad (DNB).

Minulý měsíc Maxis oznámil svůj záměr podepsat dohodu s cílem získat přístup k 5G síti DNB.

„Jsme nadšeni, že po schválení našimi akcionáři a následném podpisu smlouvy o přístupu s DNB můžeme našim zákazníkům přinést plány 5G. Naše plány nabízejí atraktivní hodnotu pro všechny segmenty se zaměřením na cenovou dostupnost a přijetí, aby každý mohl využívat výhod 5G,“ řekl generální ředitel společnosti Maxis Goh Seow Eng.

Maxis oznámil plány 5G pro předplacené i paušální uživatele. Sazby za paušální 5G plány Maxis začínají na 79 MYR (17,20 $) měsíčně za plán nabízející 80 GB dat 4G/5G plus dalších 40 GB dat pouze 5G a také neomezené hlasové hovory a SMS.

Konkurenční operátoři Telekom Malaysia, CelcomDigi, YTL Communications a U Mobile souhlasili se smlouvou o velkoobchodním přístupu se státním operátorem sítě.

DNB byla zřízena malajsijskou vládou v roce 2021 jako účelový nástroj pro rozvoj síťové infrastruktury 5G v zemi, kterou by soukromé telekomunikační firmy využívaly k nabízení služeb 5G svým zákazníkům.

Zavedení 5G v Malajsii společností DNB však vyvolalo obavy ohledně cen a transparentnosti a také obavy, že jediná státem provozovaná síť 5G povede k monopolu.

Kvůli těmto obavám současný premiér Anwar Ibrahim již dříve oznámil celkovou revizi zavádění národní sítě 5G kvůli nedostatečné transparentnosti. V květnu vláda oznámila, že umožní nasazení druhé sítě 5G v roce 2024 a dodala, že bude vytvořen nový subjekt, který bude spravovat druhou síť 5G v Malajsii.

Malajský ministr pro komunikaci a digitální technologie Fahmi Fadzil nedávno uvedl, že DNB bude v zemi pokračovat v zavádění síťové infrastruktury 5G, dokud nebude do konce tohoto roku dosaženo 80% pokrytí. Malajská vláda také potvrdila, že DNB převezme soukromý subjekt, jakmile dosáhne svého cíle pokrytí populace 5G.

Zdroj: rcrwireless.com

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz
telekomunikace

Rakuten zavádí mobilní služby v pásmu 700 MHz

Společnost Rakuten Mobile potvrdila spuštění komerčních služeb prostřednictvím spektra 700 MHz. Spektrum, přezdívané „platinové pásmo“, bylo přiděleno ministerstvem vnitra a komunikací země. Ve svém oznámení

ČÍST DÁLE »
Rozhovor Monitoring sítí pro ISP
telekomunikace

Rozhovor: Monitoring sítí pro ISP

Na detaily monitoringu sítí pro ISP jsme se zeptali specialisty na síťový monitoring Matěje Pavelky, zakladatele společnosti FLOWCUTTER. V čem je síla monitoringu sítě pro

ČÍST DÁLE »