Zákonodárci v Japonsku schválili návrh zákona, jehož cílem je urychlit vývoj bezpilotních letounů a sítí 5G v celé zemi.
Když mluvíme o Japonsku a zejména Tokiu, napadne nás všechny jako první pojem „technologická velmoc“. A cílen tohoto zákona je udržení tohoto pojmu na co nejdelší dobu.
Společnosti, které pracují na inovačních technologiích budou mít přístup k půjčkám s nízkými úroky od vládních finančních institucí tak, aby co nejlépe podpořili své ambice. Jednou z výzev v přístupu k půjčkám je, že plány společnosti musí splňovat minimální standard kybernetické bezpečnosti. Vzhledem k nekontrolovatelným problémům týkajícím se bezpečnosti internetu věcí je to rozumné preventivní opatření.
Mnoho zákonodárců v Japonsku sdílí obavy celého světa ohledně údajného vlivu Pekingu na jejich infrastrukturu prostřednictvím společností, jako je Huawei. Zejména ve Washingtonu se spekuluje o tom, že jsou čínské firmy povinny provádět špionáž jménem Pekingu.
Několik zemí zakázalo vybavení od čínských firem, jako je Huawei, zatímco jiné – například Británie – omezují úlohu, kterou mohou hrát v kritické infrastruktuře.
Návrh zákona v Japonsku pomůže podpořit vývoj alternativ k čínskému vybavení, které v současné době dominuje na světovém trhu v oblastech, jako je telekomunikační infrastruktura.
Během minulého týdne na Munich Security Conference zopakovala americká domácí mluvčí Nancy Pelosi výzvy, aby USA a jejich spojenci spolupracovali na budování důvěryhodných alternativ.
Japonská vláda předloží svůj zákon parlamentu se záměrem, aby byl platný již toto léto.