NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ČTÚ má novou analýzu, na základě které chce regulovat trh mobilních dat

ČTÚ analýza regulace

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svém webu zveřejnil aktualizovanou analýzu trhu mobilních dat, na základě které chce trh regulovat. Důvodem jsou stále vysoké ceny a nemožnost konkurence ze strany virtuálních mobilních operátorů. Operátoři se mohou k analýze vyjádřit do 19. září. Analýza mimo jiné uvádí, že pozice ČR se v mezinárodním porovnání maloobchodních cen zhoršila.

„Maloobchodní ceny mobilních služeb v ČR jsou nadále nejvyšší v EU. I když ve střednědobém horizontu dochází k určitému poklesu maloobchodních cen, ceny v jiných zemích EU klesají rychleji než v ČR. Tuto skutečnost potvrzují také nejnovější data a analýzy Evropské komise,“ uvedl úřad. Podle analýzy jsou ceny mobilních služeb i o 150 procent vyšší, než je průměr EU, jeden GB dat je pak dražší až o 201 procent. Podle srovnání využívajícího data Cable.co.uk vychází cena jednoho GB v Česku na 8,15 USD, zatímco průměr EU je 2,71 USD.

Z analýzy trhu má vzejít celkově čtvrtý pokus o regulaci mobilního trhu. Předchozí narazily na nesouhlas Evropské komise a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Telekomunikační úřad nejprve navrhoval trvalou regulaci, později mělo jít o dočasné opatření na rok a půl.

Podle mluvčího Vodafonu Ondřeje Luštince vychází současná cena jednoho GB dat výrazně jinak, než uvádí ČTÚ, který použil spíše maximální cenu na trhu, než tržní průměr. „Analýzu a argumenty ČTÚ už v únoru odmítla Evropská komise po hloubkovém šetření. Veto Evropské komise nadále platí,“ dodal.

V nejnovějším návrhu ČTÚ podle svého vyjádření zohlednil připomínky EK včetně jejího nedávného rozhodnutí ohledně sdílení sítí mezi O2, Cetinem a T-Mobilem. Regulátor opět navrhuje uložit O2, T-Mobilu a Vodafonu povinnost pustit do svých sítí virtuální operátory, a to za regulované ceny, jejichž strop stanoví. Opatření by mělo platit do konce roku 2024, protože do té doby úřad nepředpokládá příchod dalšího celoplošného operátora, který by mohl fungovat na základě národního roamingu v sítích stávajících hráčů.

V Česku bylo na konci minulého roku téměř 15 milionů aktivních SIM karet. Vedle tří síťových dominantních hráčů na trhu působí 125 virtuálních operátorů, kteří si od nich infrastrukturu pronajímají. Jejich podíl je okolo 3,6 procenta.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock